Psycholog LGBT

Psychoterapia LGBT, czyli forma pomocy i wsparcie udzielane przez profesjonalnego psychoterapeutę, może być szczególnie przydatna grupie osób odmiennej od większości, przez co bardziej narażonej na krytykę ze strony społeczeństwa. Każda forma odmienności często (niestety) wzbudza niepokój. Może też prowokować  negatywne komentarze. Część osób ze środowisk LGBT+ przejawia trudności z samoakceptacji. Dotyczy to  zwłaszcza w sytuacji, kiedy od dzieciństwa słyszeli głosy krytyczne wobec osób o odmiennej orientacji. Młody człowiek przesiąka od dziecka takim sposobem myślenia, buduje w głowie błędny pogląd na osoby nieheteronormatywne. W późniejszym okresie, zarówno w czasie dojrzewania, jak i w dorosłości, gdy zacznie odczuwać pociąg seksualny do osób tej samej płci, może zacząć sam siebie postrzegać w sposób negatywny. Myśli o sobie jako „złym” człowieku, którego umysł i ciało namawia na „grzeszne” uczynki. Psychoterapia pomoże takiej osobie w odbudowie poczucia własnej wartości, a także pozwoli oswoić się ze swoją, często zepchniętą na dalszy plan lub zupełnie wypartą, seksualnością. Dzięki psychoterapii można także odnaleźć metody, w jaki sposób radzić sobie z potencjalną krytyką zewnętrzną.

Psychoterapia LGBT

Szczególnie istotny w procesie psychoterapii osób nieheteronormatywnych jest „coming-out” czyli tzw. „wyjście z szafy”. Nazywane jest tak ujawnienie własnej orientacji seksualnej swojemu otoczeniu. Często wzbudza to wielki lęk i strach, co jest zrozumiałe- reakcja otoczenia może być różna. Każdy z nas poszukuje akceptacji i zrozumienia, szczególnie wśród najbliższych. Skrywanie swojej orientacji ma na celu zachowanie poprawnych relacji z rodziną, wynika z obawy przed odrzuceniem, byciem samotnym, wykluczonym. Jednakże jest to działanie krótkofalowe- życie w ciągłym napięciu przed odkryciem swojej tajemnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji. Tłumiona chęć podzielenia się swoimi uczuciami i myślami, ukrywanie partnera przed rodziną i otoczeniem przysparza wiele stresogennych sytuacji. Zaburza także nasze poczucie sprawczości, wszystko kręci się wokół zatajenia tajemnicy, co wzbudza długotrwały stres. W konsekwencji może to prowadzić do takich zaburzeń i chorób, jak np. nerwica i depresja. Szczerość jest podstawą zdrowych relacji.

W czym pomoże psycholog lgbt?

Psychoterapeuta LGBT pomoże w znalezieniu siły i odwagi do podjęcia tego kroku. Będzie też w stanie ocenić, na ile jesteśmy gotowi do podjęcia tak trudnego kroku, jakim jest ujawnienie swojej orientacji. Wyjdzie także naprzeciw naszym emocjom, niezależnie od tego, czy reakcja rodziny i przyjaciół na to, co im powiemy, będzie pozytywna czy też negatywna. Dzięki psychoterapii poradzenie sobie z konsekwencjami swojego coming-out’u będzie łatwiejsze.

Terapia dla par homoseksualnych

Osoby LGBT, które żyją w związkach, mogą także skorzystać z psychoterapii dla par. Ich problemy nie różnią się od osób żyjących w związkach heteroseksualnych. Mogą to być na przykład trudności w komunikacji z partnerem, zazdrość, kryzysy typowe dla wszystkich związków. Psychoterapia dla par homoseksualnych ułatwi wzajemne zrozumienie się, z szacunkiem i empatią wspomoże procesy komunikacyjne. Niska samoocena, brak wiary w siebie spowodowany poczuciem bycia wykluczonym z powodu orientacji wpływa negatywnie na związek i możliwość zbudowania zdrowej i satysfakcjonującej relacji. Kluczem do sukcesu z pewnością będzie nie tylko terapia dla par homoseksualnych, ale przede wszystkim praca nad sobą. Od tego w głównej mierze zależy powodzenie związku, niezależnie od naszej orientacji seksualnej.

Psycholog LGBT

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online