Czym jest doradztwo zawodowe?

Doradztwo zawodowe

Poradnictwo zawodowe opiera się na pomocy i wsparciu w dokonywaniu decyzji odnośnie podejmowania kolejnych kroków w karierze edukacyjnej i zawodowej. Z doradztwa zawodowego można skorzystać w każdym momencie swojego życia. Zarówno na początku swojej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej, jak i w trakcie jej trwania. Czasem również gdy z różnych przyczyn mieliśmy przerwę (np. urlop macierzyński, zdrowotny).

Doradca zawodowy podpowie, w jaki sposób rozwinąć swoje kompetencje oraz jak ocenić swoje zdolności, a także jak wyróżnić te najistotniejsze na tle innych osiągnięć. Pomoże także w stworzeniu swojego życiorysu zawodowego, zaproponuje ewentualne modyfikacje, a także doradzi w sytuacji, gdy sami nie jesteśmy pewni, co powinniśmy dalej robić w kwestiach zawodowych. Z poradnictwa zawodowego skorzystają zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby bezrobotne, szukające zmiany odnośnie swojego obecnego stanowiska pracy, a także takie, które zagrożone są możliwą utratą pracy. Skorzystanie z profesjonalnego poradnictwa zawodowego będzie korzystne również dla wszystkich tych, którzy nie są przekonani o swoim potencjale zawodowym, chcieliby określić swój profil działania i możliwości, a także rozwinąć się zawodowo na stanowisku, które obecnie sprawują.

Kiedy warto skorzystać z usługi doradztwo zawodowe?

-poszukujesz pracy od dłuższego czasu i mimo licznych prób, nie udaje Ci się jej zdobyć
– planujesz powrót do zawodu po dłuższej nieobecności na rynku pracy
-kończysz liceum lub studia i zastanawiasz się, jaką ścieżkę zawodową wybrać
– szukasz odmiennego kierunku od swojej bieżącej kariery zawodowej
– chcesz dokształcić się i rozwinąć swój potencjał do maksimum na bieżącym stanowisku
(lub myślisz o awansie)

Doradca zawodowy – jak wygląda spotkanie

Wiele zależy od naszych oczekiwań względem takiego spotkania. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego jesteśmy, doradca sprofiluje swoje narzędzia do rozmowy z nami. Dzięki temu będzie mógł  pomóc w jak najbardziej zoptymalizowany sposób.
Podczas spotkania z doradcą zawodowym możliwe będzie określenie wszystkich najważniejszych mocnych i słabych stron w aspekcie naszej kariery zawodowej. Doradca, zarówno podczas swobodnej rozmowy, jak i przy pomocy różnych dodatkowych testów diagnozujących, oceni nasze możliwości i doradzi, jakie formy pracy są dla nas dostępne. Pomoże również w napisaniu CV lub listu motywacyjnego, aby były jak najbardziej korzystne. Doradca zawodowy może również pomóc nam oswoić się ze strachem przed rozmową kwalifikacyjną, odgrywając ją w bezpiecznych warunkach w gabinecie. Może nam on również pomóc wskazać kompetencje, których być może sami nie potrafilibyśmy dostrzec w sobie. Dodatkowo wskaże, które kwestie pominąć, które niekoniecznie będą pasować podczas pierwszej rozmowy o pracę.

Elementy, które mogą mieć miejsce podczas spotkania z doradcą zawodowym:

-ocena naszych możliwości i kompetencji
– pomoc w pisaniu CV lub listu motywacyjnego
-odgrywanie potencjalnej rozmowy kwalifikacyjnej
– prezentowanie swoich mocnych stron
-pomoc w wyborze dalszej edukacji lub kariery
-użycie profesjonalnych testów do oceny naszych predyspozycji zawodowych

Zapraszamy na usługę: doradca zawodowy online. Bez wychodzenia z domu. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Doradztwo zawodowe