Czym jest doradztwo zawodowe?

Czym jest doradztwo zawodowe?

Maturzyści, absolwenci uczelni, czy osoby aktywnie szukające pracy, bez wątpienia potrzebują pomocy w wyborze zawodu lub właściwej posady. Właśnie z myślą o takich osobach zostało stworzone doradztwo zawodowe. Dla osób ceniących swój czas została powołana również specjalna wersja porad zawodowych, a mianowicie doradztwo zawodowe online. Jak wygląda takie spotkanie z doradcą? Na co można liczyć w związku z takim spotkaniem?

Doradztwo zawodowe

Poradnictwo zawodowe opiera się na pomocy i wsparciu w dokonywaniu decyzji odnośnie podejmowania kolejnych kroków w karierze edukacyjnej i zawodowej. Z doradztwa zawodowego można skorzystać w każdym momencie swojego życia. Zarówno na początku swojej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej, jak i w trakcie jej trwania. Czasem również gdy z różnych przyczyn mieliśmy przerwę (np. urlop macierzyński, zdrowotny).

Doradca zawodowy podpowie, w jaki sposób rozwinąć swoje kompetencje oraz jak ocenić swoje zdolności, a także jak wyróżnić te najistotniejsze na tle innych osiągnięć. Pomoże także w stworzeniu swojego życiorysu zawodowego, zaproponuje ewentualne modyfikacje, a także doradzi w sytuacji, gdy sami nie jesteśmy pewni, co powinniśmy dalej robić w kwestiach zawodowych. Z poradnictwa zawodowego skorzystają zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby bezrobotne, szukające zmiany odnośnie swojego obecnego stanowiska pracy, a także takie, które zagrożone są możliwą utratą pracy. Skorzystanie z profesjonalnego poradnictwa zawodowego będzie korzystne również dla wszystkich tych, którzy nie są przekonani o swoim potencjale zawodowym, chcieliby określić swój profil działania i możliwości, a także rozwinąć się zawodowo na stanowisku, które obecnie sprawują.

Doradztwo zawodowe online umożliwia uzyskanie takich profesjonalnych porad zawodowych bez wychodzenia z domu. Szczególnie osoby młode są zainteresowane korzystania z tej formy porad. 

Kiedy warto skorzystać z usługi doradztwo zawodowe?

 • poszukujesz pracy od dłuższego czasu i mimo licznych prób, nie udaje Ci się jej zdobyć
 • planujesz powrót do zawodu po dłuższej nieobecności na rynku pracy
 • kończysz liceum lub studia i zastanawiasz się, jaką ścieżkę zawodową wybrać
 • szukasz odmiennego kierunku od swojej bieżącej kariery zawodowej
 • chcesz dokształcić się i rozwinąć swój potencjał do maksimum na bieżącym stanowisku
  (lub myślisz o awansie)

Doradca zawodowy – jak wygląda spotkanie

Wiele zależy od naszych oczekiwań względem takiego spotkania. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju zawodowego jesteśmy, doradca sprofiluje swoje narzędzia do rozmowy z nami. Dzięki temu będzie mógł  pomóc w jak najbardziej zoptymalizowany sposób.
Podczas spotkania z doradcą zawodowym możliwe będzie określenie wszystkich najważniejszych mocnych i słabych stron w aspekcie naszej kariery zawodowej. Doradca, zarówno podczas swobodnej rozmowy, jak i przy pomocy różnych dodatkowych testów diagnozujących, oceni nasze możliwości i doradzi, jakie formy pracy są dla nas dostępne. Pomoże również w napisaniu CV lub listu motywacyjnego, aby były jak najbardziej korzystne. Doradca zawodowy może również pomóc nam oswoić się ze strachem przed rozmową kwalifikacyjną, odgrywając ją w bezpiecznych warunkach w gabinecie. Może nam on również pomóc wskazać kompetencje, których być może sami nie potrafilibyśmy dostrzec w sobie. Dodatkowo wskaże, które kwestie pominąć, które niekoniecznie będą pasować podczas pierwszej rozmowy o pracę.

Elementy, które mogą mieć miejsce podczas spotkania z doradcą zawodowym:

 • ocena naszych możliwości i kompetencji
 • pomoc w pisaniu CV lub listu motywacyjnego
 • odgrywanie potencjalnej rozmowy kwalifikacyjnej
 • prezentowanie swoich mocnych stron
 • pomoc w wyborze dalszej edukacji lub kariery
 • użycie profesjonalnych testów do oceny naszych predyspozycji zawodowych

Gdzie szukać pomocy?

Zastanawiasz się gdzie, możesz skorzystać z pomocy takiego doradcy? Doradztwo zawodowe online jest w ostatnim czasie bardzo popularną metodą szukania porad zawodowych. Większość z nas ma dostęp do internetu, właśnie dlatego pomoc online jest taka popularna. Jeśli jednak stawiasz na tradycjonalizm i chciałbyś spotkać się z doradcą, i w taki sposób skorzystać z porady, to istnieje kilka miejsc, w których doradztwo zawodowe funkcjonuje. Doradcę zawodowego możesz znaleźć w różnego rodzaju poradniach psychologiczno-pedagogicznych, szkołach, urzędach pracy oraz w innych różnego rodzaju instytucjach państwowych i prywatnych. Doradztwo zawodowe w większości tych miejsc jest bezpłatne. Zainteresowany może porozmawiać na tematy dotyczące jego życia zawodowego z wykwalifikowanym doradcą, nie ponosząc żadnych kosztów. 

Zapraszamy na usługę: doradca zawodowy online. Bez wychodzenia z domu. Więcej informacji w zakładce kontakt.

Doradztwo zawodowe

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online