Prokrastynacja

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja to w skrócie odwlekanie zadań, przekładanie wszystkiego “na później”. Jednak chroniczna prokrastynacja to coś innego niż tylko przełożenie paru zadań, by mieć „luźniejszy” dzień. Prokrastynacja może stać się trwałym wzorem zachowania, który będzie oddziaływać na każdy aspekt naszego życia. Osoby cierpiące z powodu prokrastynacji nie tylko kupują prezenty świąteczne w wigilię, ale też spóźniają się ze spłatą kart kredytowych, na ostatnią chwilę szukają dawno wyprzedanych biletów na koncert, a także spóźniają się na rozmowę o wymarzoną pracę. Zaawansowana forma prokrastynacji staje się zaburzeniem, które często łączone jest z ADHD, a także depresją. Może także wpływać na podejmowanie ryzykownych zachowań, takich jak hazard czy też nadużywanie alkoholu.

KIedy prokrastynacja staje się problemem?

Każdy czasem przekłada lub zaniedbuje różne obowiązki. Nie oznacza to jeszcze, że ma poważny problem. Przesuwanie w czasie zadań, by mieć chwilę dla siebie lub przygotować się lepiej jest normalne. Prokrastynacja staje się problemem wtedy, gdy znacząco wpływa na zaniedbywanie obowiązków czy też relacji. 

Prokrastynacja  Objawy

  • Odkładanie spraw odbywa się prawie codziennie (co najmniej kilka razy w tygodniu)
  • Zmiana w normalnym funkcjonowaniu. Prokrastynacja może wpłynąć na problemy zdrowotne, związane z zaburzeniami snu oraz zwiększonym poziomem stresu. 
  • Powoduje duże poczucie winy- nieprawdą jest, że osoby, które doświadczają prokrastynacji, mają z tego korzyści w postaci dodatkowego czasu na relaks. Zwykle obniża poczucie własnej wartości oraz wiarę w swoje możliwości

Dlaczego ludzie odkładają na później?

Wbrew pozorom, osoby, które cierpią z powodu prokrastynacji, nie są leniwe. Prokrastynując, często są bardzo zajęci zadaniami, które nie były wyznaczone jako istotne w tym momencie. Rozwieszanie prania, sortowanie ubrań, lista zakupów wygrywają z zadaniem, na którym naprawdę powinni się skupić (np. pisanie pracy magisterskiej). Po tym wszystkim są zwykle zmęczone i już nie mają siły ani chęci na pracę nad swoim głównym zadaniem.

Prawdziwą przyczyną odkładania rzeczy na później jest postrzeganie rzeczy „umiejscowionych” w przyszłości jako mniej realnych i konkretnych. Im dalej w czasie przełoży się dane zadanie, tym wizja pracy nad nim się oddala. Przekładanie zadań staje się nawykiem, a nawyki bardzo trudno jest złamać. 

Prokrastynacja – jak z nią walczyć?

Najważniejsze to pamiętać, że prokrastynacja jest nawykiem, który trudno jest przerwać. Pomocna w tym może być psychoedukacja oraz psychoterapia. Szczególnie polecana jest psychoterapia poznawczo- behawioralna. 

Prokrastynacja

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online