Terapia małżeńska

Terapia małżeńska Warszawa

Psychoterapia małżeńska jest idealnym rozwiązaniem dla osób w stałych związkach, które przeżywają kryzys w swojej relacji. Konflikty między dwojgiem ludzi mogą pojawiać się na każdym etapie związku. Jednak jeśli ich intensywność jest zbyt silna, warto skorzystać z psychoterapii małżeńskiej.

Niektórzy uważają, że korzystanie z takiej formy pomocy jest objawem bezsilności i poddania się w związku- nic bardziej mylnego! Psychoterapia małżeńska ma bardzo dużą skuteczność w ratowaniu związku, który z różnych przyczyn przechodzi przez trudny czas. Niezależnie od tego, jaki jest powód konfliktów, zgłoszenie się o wsparcie i pomoc, jest zwykle oznaką chęci do walki o związek. Wskazuje równie na to, że nadal jest w partnerach wiara w odbudowanie relacji między nimi. Im wcześniej partnerzy zgłoszą się na psychoterapię, tym większa będzie jej skuteczność.

W jakich momentach potrzebna nam jest pomoc?

W jakich momentach potrzebna nam jest terapia małżeńska? Kiedy poradnia małżeńska staje się nam potrzebna? Bycie w relacji oznacza konfrontowanie się z różnymi problemami dnia codziennego. Bardzo ważne jest, aby była dobra komunikacja między partnerami. W momencie kiedy to zawodzi może pojawić się bardzo dużo negatywnych emocji, które prowadzą do częstych kłótni oraz konfliktów. Bardzo często małżonkowie nie potrafią wtedy spojrzeć na całą sytuację z dystansu i spróbować znaleźć wspólny punkt zaczepienia. Każdy upiera się przy swoich racjach. Bardzo często zdarza się, że przychodzi małżeństwo i chce, aby terapeuta małżeński wytłumaczył drugiej stronie, że ma rację. To nie jest rola terapeuty, nigdy to nie powinno się wydarzyć za wyjątkiem sytuacji gdy pojawia się uzależnienie, przemoc w relacji lub znaczące zaburzenie jednej osoby.

Terapeuta małżeński pomoże spojrzeć na problem z obiektywnej strony. Terapia małżeńska polega na spotkaniu, w którym uczestniczą małżonkowie oraz specjalista. W trakcie spotkania terapeuta rozpoczyna tematy, które według niego i pary są źródłem konfliktu. Ważne jest znalezienie wspólnych celów spotkań, aby każdy miał taką samą motywację do uczęszczania. Zdarza się, że cele są rozbieżne – jeden partner chce się rozstać a drugi walczyć o relację. W takiej sytuacji nie możliwe jest ustalenie wspólnego celu.

Jak wygląda psychoterapia małżeńska?

Nim dojdzie do skierowania pary na psychoterapię, najpierw zostaje przeprowadzony wywiad z obojgiem małżonków. Dzięki temu psychoterapeuta jest w stanie ocenić z czego wynika problem. Może on wynikać np. z problemów komunikacyjnych, czy też może warto rozważyć psychoterapię indywidualną dla jednego z małżonków. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. jedno z partnerów ma za sobą trudne doświadczenia z dzieciństwa. Szczególnie wtedy gdy aktywnie wpływają na obecne postrzeganie siebie w dorosłej roli lub gdy boryka się on z uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

Jeśli psychoterapeuta uzna, że to właśnie psychoterapia małżeńska będzie najlepszą formą pomocy dla danego związku, następuje ustalenie szczegółów odnośnie spotkań. Para ustala wspólnie z terapeutą ich częstotliwości, czas trwania, a także oczekiwanego terminu zakończenia psychoterapii. W zależności od nurtu, w jakim pracuje terapeuta, zwykle ustali także z małżonkami cel psychoterapii małżeńskiej. Zależy  od oczekiwań konkretnej pary oraz możliwości. Ważne również jest zbadanie motywacji obu osób.

Psychoterapia małżeńska polega zwykle na rozmowie między małżonkami, która jest moderowana przez psychoterapeutę w taki sposób, by usprawnić komunikację między nimi. Terapeuta zadba o to aby wyrazić potrzeby każdego z osobna i dać swobodę wypowiedzi dla każdej ze stron. Psychoterapeuta nie będzie stawać po stronie żadnego z małżonków, co często jest obawą pośród niektórych osób. Występuje on w roli mediatora, który niejako kontroluje wypowiedzi obojga partnerów, by ich oczekiwania względem siebie zostały jak najlepiej wyrażone oraz zrozumiane.

Terapia małżeńska – co jest celem?

Wiele osób, które zgłasza się na terapię małżeńską czuje silną potrzebę rozmawiania na temat przyczyny problemu oraz  odnalezienie winnego całej sytuacji. Odrywanie przyczyn jest ważną częścią terapii małżeńskiej ale nie jest to najważniejsze. Z perspektywy terapeuty znacznie bardziej cennie jest ulepszenie wzajemnej komunikacji. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć potrzeby, zarówno nasze własne jak i partnera. Stwarza to możliwość próby zaspokajania ich i słuchania drugiej strony. Poradnia małżeńska jest miejscem, w którym można się tego nauczyć.

Cel terapeuty

Najważniejszym celem terapeuty jest znalezienie przyczyny problemu pary. Następnie ważne jest pokazanie tego parze i wspólne poszukanie rozwiązania. Słowo wspólne zostało tutaj celowo użyte – odpowiedzialność terapii leży również po stronie pary. Terapeuta może być przewodnikiem, posiada odpowiednie narzędzia do tego , aby nam pomóc, natomiast to para jest odpowiedzialna za wdrażanie ich. Poradnia małżeńska jest dobrym miejscem do próby zmiany naszych przyzwyczajeń.

Kiedy jest potrzebna terapia małżeńska?

Jest kilka sytuacji, które przyczyniają się do tego, że w relacji może pojawić się kryzys. Są one zauważone przez naukowców i nazwane. Oznacza to, że przydarzają się one każdej relacji, w bardziej lub mniej intensywnej formie. Do takich wydarzeń możemy zaliczyć: pojawianie się dziecka, zmiana pracy lub miejsca zamieszkania, zdrada itp. Są to sytuacje bardzo trudne dla relacji. W takich momentach bardzo często jedna ze stron wycofuje się z relacji i zamyka w swoim świecie. Czasem wydarza się przeciwnie – jedna osoba zaczyna obwiniać drugą i … nie może przestać. Każda reakcja, która zaburza funkcjonowanie relacji jest sytuacją, w której dobrze jest skorzystać z pomocy fachowca.

Terapia małżeńska jest często pomocą dla osób w związkach z innej kultury. Nasza narodowość często wpływa na nasze myślenie o relacji oraz nakierowuje nasze oczekiwania wobec siebie i partnera. Czasem podczas terapii okazuje się, że partner wcale nie oczekuje od nas np. tego abyśmy byli w domu. Wyznanie również może mieć duży wpływ na zadowolenie z relacji oraz jej dynamikę. Dobry terapeuta małżeński będzie potrafił zrozumieć całe tło relacji i wziąć je pod uwagę. Poradnia małżeńska jest placówką, w której specjaliści w sposób nie oceniający i empatyczny wezmą wszystkie czynniki pod uwagę.

W momencie kiedy para przychodzi w dużym konflikcie początkowe spotkanie dotyczą tego czy budować relację czy ją kończyć. Wtedy zadaniem terapeuty jest wspólnie przyjrzeć się sytuacji i pomóc im wskazać za i przeciw. Wspólna rozmowa o naszych obawach oraz uczuciach, które pojawiają podczas rozmowy tworzą okazję do otwierania się przed sobą. Wiele małżonków nigdy nie miało okazji poznać drugą stronę od takiej strony. Może to sprawić, że obie osoby poczują się bliżej. Zdarza się, że terapeuta stanowi wsparcie u par rozstających się i staje się niejako mediatorem w tej sytuacji przy uzgadnianiu np. opieki nad dzieckiem, podzieleniu dóbr.

Terapia małżeńska – czy zawsze razem?

Część terapeutów nie dopuszcza pracę oddzielnie podczas terapii par. Pozwalają oni jedynie na wspólne spotkania, tak aby nikt nie poczuł się pominięty. Mamy również specjalistów, którzy spotykają się czasem pojedynczo. Taka sytuacja pojawia się szczególnie wtedy, gdy coś blokuje jedną połówkę lub terapeuta podejrzewa, że partner coś ukrywa.

Podczas spotkań terapeuta małżeński poznaje historię pary, jej słabe i mocne strony. Uczy się tego w co gra para, co ma na siebie wpływ i ja pojedyncze zachowania wpływają na drugą stronę. Terapeuta małżeński nie będzie nigdy sędzią, który ogłasza kto jest winiem. W momencie, gdy będziemy mieli ochotę na szukanie winnego spyta się nas i zagłębi w to co to dla nas tak naprawdę znaczy. Dlaczego potrzebujemy wskazać winnego? Co nam to da? Odpowiedz na te pytania może od razy wskazać na to, jak w inny sposób zaspokoić nasze pragnienia.

Poradnia małżeńska w PsychoCare skierowana jest do relacji formalnych i nie formalnych, zarówno hetero jak i homoseksualnych. Posiadamy wielu specjalistów, którzy pomogą nam przejść ścieżkę terapii. Wiemy jak ważne jest odpowiednie dopasowanie terapeuty, dlatego oferujemy bezpłatną konsultację podczas, której pomożemy dopasować najbardziej odpowiedniego specjalistę. Czas trwania terapii małżeńskiej jest przeważnie, znacznie krótszy nić terapii indywidualnej.

Psychoterapia małżeńska w Warszawie oraz Szczecinie

Jeśli poszukujesz psychoterapii małżeńskiejWarszawie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych ośrodków. Nasze centra znajdują się w kilku dogodnych punktach na mapie stolicy.

Można nas znaleźć w takich oto lokalizacjach:

  • Warszawa Centrum: ulica Mokotowska oraz ulica Kopernika
  • Ursynów,
  • Wilanów,
  • Konstancin-Jeziorna
  •  Gocław.

Jedno z naszych centrów znajduje się także w centrum miasta Szczecin.

Osoby zainteresowane naprawą relacji w swoim związku zostaną skierowane do osoby, która posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii małżeńskiej oraz psychoterapii par. Rodzaj psychoterapii będzie dobrany według indywidualnych potrzeb i oczekiwań obojga małżonków.
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia małżeńska będzie dla Twojego małżeństwa odpowiednia- zachęcamy do kontaktu. Zgłaszając się do naszego ośrodka, wykwalifikowany specjalista oceni czy taka forma pomocy jest potrzebna. Może się też okazać, że jedna z osób potrzebuje dodatkowego wsparcie w formie psychoterapii indywidualnej. Decyzja o podjęciu psychoterapii małżeńskiej może być pierwszym krokiem do szczęśliwego związku.

 

Terapia małżeńska
Psychoterapia małżeńska

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online