Blog

Psychoterapia na czym polega


Psychoterapia na czym polega?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: psychoterapia na czym polega? Czy skierowana jest tylko dla osób chorych psychicznie? Jak długo trwa? Jak wygląda spotkanie? Odpowiedzi możemy szukać w Internecie lub bezpośrednio na spotkaniu psychoterapeutycznym. W kilku zdania można jednak określić na czym polega psychoterapia.

Psychoterapia polega na stosowaniu różnorodnych metod psychologicznych, w celu pomocy osobom zmagającym się z trudnościami. Terapia stworzona jest z myślą o osobach, które chcą poszerzać swoje umiejętności, zmieniać swoje słabości w mocne strony oraz dla osób, które borykają się z problemami/zaburzeniami psychicznymi. W psychoterapii najważniejszy jest kontakt/relacja pomiędzy pacjentem a terapeutą. 

Odmiany psychoterapii

Wiedząc już, psychoterapia na czym polega, możemy bardziej szczegółowo zająć się tematem. Terapeuci uczą się zawodu w różnych szkołach, które określają odmienne metody oddziaływań wobec pacjentów. Najbardziej popularne są: psychoterapia psychodynamiczna, integracyjna, poznawczo behawioralna, systemowa, gestalt. Wszystkie wymienione podejścia tłumaczą oraz  oraz określają w jaki sposób terapeuta ma pracować z klientem. Czy bardziej skupić się na relacji pomiędzy nimi, czy nauczyć pacjenta różnych przydatnych technik. Czy skupić się tylko na tu i teraz czy sięgać również do przeszłości? Podejścia terapeutyczne dzielą się również na: krótkoterminowe i długoterminowe. Do tych pierwszych należy m.in. psychoterapia poznawczo behawioralna, w której spotkania z terapeutą mogą trwać nawet kilka spotkań. Podejścia długoterminowe, takie jak psychoterapia psychodynamiczna może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Do kogo skierowana jest psychoterapia? Psychoterapia na czym polega

Odbiorcą oddziaływań psychoterapeutycznych może być każda osoba, która doświadcza trudności w swoim życiu. Każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest, czy się zajmuje, zmaga się z jakimiś problemami. Terapeuta pomoże pacjentowi uporać się z jego problemem. Biorąc pod uwagę wiek pacjenta możemy psychoterapię podzielić na: psychoterapię dzieci, młodzieży, dorosłych, osób starszych. Pewne problemy są charakterystyczne dla konkretnych przedziałów wiekowych. Dla przykładu, psychoterapia młodzieży najczęściej zajmuje się problemami wynikającymi z okresu dojrzewania, zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami lękowymi. W psychoterapii można uczestniczyć indywidualnie, w parze (z partnerem lub inną ważną bliską osobą), całą rodziną.

Odpowiednie miejsce korzystania z psychoterapii

Gdy wiemy już, psychoterapia na czym polega, do kogo jest skierowana, jakie są jej odmiany? Pozostaje skierowanie się do odpowiedniego miejsca, w którym będzie się korzystało z tej metody wsparcia. Warto wybierać sprawdzone miejsca, które mają wielu zadowolonych klientów. Oznacza to, że zatrudnieni są w nich dobrzy specjaliści. Wszystkie powyższe kryteria spełnia PsychoCare. Zapraszamy na umówienie się na konsultację, aby przekonać się psychoterapia na czym polega.

psychoterapia na czym polega

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj