Psychoterapia małżeńska

Czy psychoterapia małżeńska jest dla mnie?

Psychoterapia małżeńska jest idealnym rozwiązaniem dla osób w stałych związkach, które przeżywają kryzys w swojej relacji. Konflikty między dwojgiem ludzi mogą pojawiać się na każdym etapie związku. Jednak jeśli ich intensywność jest zbyt silna, warto skorzystać z psychoterapii małżeńskiej.

Niektórzy uważają, że korzystanie z takiej formy pomocy jest objawem bezsilności i poddania się w związku- nic bardziej mylnego! Psychoterapia małżeńska ma bardzo dużą skuteczność w ratowaniu związku, który z różnych przyczyn przechodzi przez trudny czas. Niezależnie od tego, jaki jest powód konfliktów, zgłoszenie się o wsparcie i pomoc, jest zwykle oznaką chęci do walki o związek. Wskazuje równie na to, że nadal jest w partnerach wiara w odbudowanie relacji między nimi. Im wcześniej partnerzy zgłoszą się na psychoterapię, tym większa będzie jej skuteczność.

Jak wygląda psychoterapia małżeńska?

Nim dojdzie do skierowania pary na psychoterapię, najpierw zostaje przeprowadzony wywiad z obojgiem małżonków. Dzięki temu psychoterapeuta jest w stanie ocenićz czego wynika problem. Może on wynikać np. z problemów komunikacyjnych, czy też może warto rozważyć psychoterapię indywidualną dla jednego z małżonków. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. jedno z partnerów ma za sobą trudne doświadczenia z dzieciństwa. Szczególnie wtedy gdy aktywnie wpływają na obecne postrzeganie siebie w dorosłej roli lub gdy boryka się on z uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

Jeśli psychoterapeuta uzna, że to właśnie psychoterapia małżeńska będzie najlepszą formą pomocy dla danego związku, następuje ustalenie szczegółów odnośnie spotkań. Para ustala wspólnie z terapeutą ich częstotliwości, czas trwania, a także oczekiwanego terminu zakończenia psychoterapii. W zależności od nurtu, w jakim pracuje terapeuta, zwykle ustali także z małżonkami cel psychoterapii małżeńskiej. Zależy  od oczekiwań konkretnej pary oraz możliwości. Ważne również jest zbadanie motywacji obu osób.

Psychoterapia małżeńska polega zwykle na rozmowie między małżonkami, która jest moderowana przez psychoterapeutę w taki sposób, by usprawnić komunikację między nimi. Terapeuta zadba o to aby wyrazić potrzeby każdego z osobna i dać swobodę wypowiedzi dla każdej ze stron. Psychoterapeuta nie będzie stawać po stronie żadnego z małżonków, co często jest obawą pośród niektórych osób. Występuje on w roli mediatora, który niejako kontroluje wypowiedzi obojga partnerów, by ich oczekiwania względem siebie zostały jak najlepiej wyrażone oraz zrozumiane.

Psychoterapia małżeńska w Warszawie oraz Szczecinie

Jeśli poszukujesz psychoterapii małżeńskiej na terenie Warszawy, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych ośrodków. Nasze centra znajdują się w kilku dogodnych punktach na mapie stolicy.

Można nas znaleźć w takich oto lokalizacjach: Warszawa Centrum, Ursynów, Wilanów, Konstancin-Jeziorna oraz Gocław. Jedno z naszych centrów znajduje się także w centrum miasta Szczecin.

Osoby zainteresowane naprawą relacji w swoim związku zostaną skierowane do osoby, która posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii małżeńskiej oraz psychoterapii par. Rodzaj psychoterapii będzie dobrany według indywidualnych potrzeb i oczekiwań obojga małżonków.
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia małżeńska będzie dla Twojego małżeństwa odpowiednia- zachęcamy do kontaktu. Zgłaszając się do naszego ośrodka, wykwalifikowany specjalista oceni czy taka forma pomocy jest potrzebna. Może się też okazać, że jedna z osób potrzebuje dodatkowego wsparcie w formie psychoterapii indywidualnej. Decyzja o podjęciu psychoterapii małżeńskiej może być pierwszym krokiem do szczęśliwego związku.

Psychoterapia małżeńska