Psychoterapia małżeńska

Czy psychoterapia małżeńska jest dla mnie?

Psychoterapia małżeńska jest idealnym rozwiązaniem dla osób w stałych związkach, które przeżywają kryzys w swojej relacji. Konflikty między dwojgiem ludzi mogą pojawiać się na każdym etapie związku, jednak jeśli ich intensywność jest tak silna, że żadna z osób nie jest w stanie porozumieć się z drugą stroną bez kłótni, warto skorzystać z psychoterapii małżeńskiej.

Niektórzy uważają, że korzystanie z takiej formy pomocy jest objawem bezsilności i poddania się w związku- nic bardziej mylnego! Psychoterapia małżeńska ma bardzo dużą skuteczność w ratowaniu związku, który z różnych przyczyn przechodzi przez trudny czas. Niezależnie od tego, jaki jest powód konfliktów, zgłoszenie się o wsparcie i pomoc, jaką jest spotkanie z profesjonalistą, jest zwykle oznaką chęci do walki o związek, a także tego, że nadal jest w partnerach wiara w odbudowanie relacji między nimi. Im wcześniej partnerzy zgłoszą się na psychoterapię, tym większa będzie jej skuteczność, a tym samym szczęśliwe życie u boku partnera.

Jak wygląda psychoterapia małżeńska?

Nim dojdzie do skierowania pary na psychoterapię, najpierw zostaje przeprowadzony wywiad z obojgiem małżonków. Dzięki temu psychoterapeuta jest w stanie ocenić, czy problem, z jakim przychodzą, wynika z problemów komunikacyjnych bezpośrednio między nimi, czy też może warto rozważyć psychoterapię indywidualną dla jednego z małżonków. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. jedno z partnerów ma za sobą trudne doświadczenia z dzieciństwa, które aktywnie wpływają na obecne postrzeganie siebie w dorosłej roli lub gdy boryka się on z uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi.

Jeśli psychoterapeuta uzna, że to właśnie psychoterapia małżeńska będzie najlepszą formą pomocy dla danego związku, następuje ustalenie szczegółów odnośnie spotkań- ich częstotliwości, czasu trwania, a także oczekiwanego terminu zakończenia psychoterapii. W zależności od nurtu, w jakim pracuje terapeuta, zwykle ustali także z małżonkami cel psychoterapii małżeńskiej, gdyż będzie on różny w zależności od oczekiwań konkretnej pary.

Psychoterapia małżeńska polega zwykle na rozmowie między małżonkami, która jest moderowana przez psychoterapeutę w taki sposób, by usprawnić komunikację między nimi, wyrazić potrzeby każdego z osobna i dać swobodę wypowiedzi dla każdej ze stron. Psychoterapeuta nie będzie stawać po stronie żadnego z małżonków, co często jest obawą pośród niektórych osób. Występuje on w roli mediatora, który niejako kontroluje wypowiedzi obojga partnerów, by ich oczekiwania względem siebie zostały jak najlepiej wyrażone oraz zrozumiane.

Psychoterapia małżeńska w Warszawie oraz Szczecinie

Jeśli poszukujesz psychoterapii małżeńskiej na terenie Warszawy, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych ośrodków. Nasze centra znajdują się w kilku dogodnych punktach na mapie stolicy.

Można nas znaleźć w takich oto lokalizacjach: Warszawa Centrum, Ursynów, Wilanów, Konstancin-Jeziorna oraz Gocław. Jedno z naszych centrów znajduje się także w centrum miasta Szczecin.

Osoby zainteresowane naprawą relacji w swoim związku zostaną skierowane do osoby, która posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii małżeńskiej oraz psychoterapii par. Rodzaj psychoterapii będzie dobrany według indywidualnych potrzeb i oczekiwań obojga małżonków, tak, by jak najefektywniej pomóc w odbudowie relacji.
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia małżeńska będzie dla Twojego małżeństwa odpowiednia- zachęcamy do kontaktu. Zgłaszając się do naszego ośrodka, wykwalifikowany specjalista po rozmowie i wstępnym wywiadzie oceni, czy taka forma pomocy faktycznie przyniesie oczekiwany rezultat. Decyzja o podjęciu psychoterapii małżeńskiej może być pierwszym krokiem do szczęśliwego związku.