Psychoterapia dzieci

Czym jest terapia dla dzieci i młodzieży?

Wiele dzieci i nastolatków ma problemy, które wpływają na ich uczucia, zachowanie i przyswajanie wiedzy. Terapia jest sposobem leczenia tych problemów. To leczenie ma na celu pomoc Twojemu dziecku.

Podczas psychoterapii, dzieci nauczą się jak przepracowywać swoje problemy. Uczęszczanie na terapię pozwoli im w lepszym radzeniu sobie ze swoimi problemami, usprawni ich zdolności komunikacyjne oraz poprawi ogólny stan psychiczny.

Z jakimi problemami pomagają poradzić sobie terapeuci?

Psychoterapeuci są przeszkoleni do pomocy dzieciom w każdym rodzaju problemu.

Na przykład, pomagają zmierzyć się z trudnym okresem, takim jak:

– problemy rodzinne

– problemy szkolne

– znęcanie się nad innymi dziećmi/bycie ofiarą ataków rówieśników

– problemy zdrowotne

Pomogą także poradzić sobie z uczuciami, takimi jak:

– smutek

-stres

– złość

-zmartwienia

-niskie poczucie własnej wartości

-żałoba

Pomagają dzieciom i nastolatkom z takimi uwarunkowaniami jak:

– ADHD

-depresja

– zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz lękowe

– zaburzenia odżywiania

-samookaleczanie

– agresja wobec innych

– traumatyczne przeżycia

Dlaczego dzieci i nastolatki potrzebują terapii?

Dzieci i nastolatki potrzebują terapii, kiedy mają problemy, z którymi trudno poradzić im sobie samemu. Również w sytuacji, gdy problemy wpływają na ich zachowanie i odczuwanie. Jeśli nie następuje samoistna poprawa, dzieci mogą potrzebować terapii dla polepszenia sytuacji. Czasami zdarza się, że cała rodzina potrzebuje wsparcia, by podejmować próby zdrowej komunikacji, nauki oraz ustalania jasnych zasad i granic.

Jak działa terapia dzieci?

Podczas terapii, dzieci uczą się poprzez działanie. Z młodszymi dziećmi, oznacza to pracę z całą rodziną, rysowanie, bawienie się i rozmowy. Ze starszymi dziećmi i nastolatkami, terapeuta dzieli się zajęciami i pomysłami, które skupiają się na nauce potrzebnych im narzędzi. Rozmawiają o emocjach i rozwiązywaniu problemów.

Terapeuci wspierają i chwalą rozwój podopiecznych. Pomagają dzieciom uwierzyć siebie i odnaleźć swoje mocne strony. Terapia buduje pomocne wzorce myślenia i zdrowe nawyki.

Psychoterapeuci mogą zaproponować spotkanie z dzieckiem wraz z rodzicem lub tylko z dzieckiem. Jest to zależne od wieku dziecka. Terapeuta może również spotkać się tylko z rodzicem, by przekazać wskazówki oraz pomysły, jak pomóc dziecku w domu.

Co się dzieje podczas terapii?

Na początku terapeuta spotka się z Tobą i z dzieckiem, by porozmawiać. Zada pytania i wysłucha. To pomoże mu lepiej zrozumieć Waszą sytuację, poznać Twoje dziecko i jego problem. Terapeuta przedstawi możliwości, w jaki sposób może pomóc.

Następnie, Twoje dziecko weźmie udział w kolejnych wizytach terapeutycznych. Na tych wizytach, Twoje dziecko może:

-Mówić. Rozmowa, mówienie jest zdrowym sposobem na wyrażenie emocji. Kiedy dziecko przekłada swoje emocje na słowa zamiast na czyny, pokazuje zazwyczaj swoją dobrą stronę. Kiedy ktoś wysłucha i rozumie uczucia, dzieci czują się pewniej i łatwiej się uczą.

-Podejmować działania. Terapeuci używają różnych aktywności, by nauczyć radzenia sobie z emocjami. Mogą z dzieckiem rysować, bawić się- i poprzez to uczyć. Mogą nauczać uważności i relaksacji oddechu, w celu redukcji poziomu stresu u dziecka.

-Ćwiczyć nowe umiejętności. Terapeuci pomagają dzieciom wdrażać w praktykę to, czego już się nauczyły. Mogą grać w gry, kiedy dziecko będzie musiało czekać na swoją kolejkę, używać samokontroli, być cierpliwym, podążać za wskazówkami, słuchać, dzielić się, próbować od nowa, oraz radzić sobie z przegraną.

Jak długo dzieci chodzą na terapię?

Długość terapii zależy od celu określonego między Tobą a terapeutą. W większości przypadków, terapeuta będzie chciał spotykać się z dzieckiem raz w tygodniu przez kilka miesięcy.

Jak rodzice mogą pomóc?

Możesz wiele zrobić, by pomóc dziecku wykorzystać uczestnictwo w terapii. Oto kilka przykładów:

– znajdź terapeutę, z którym ty i dziecko czujecie się komfortowo.

– zabieraj dziecko na wszystkie wyznaczone spotkania. Zmiana wymaga czasu. By Twoje dziecko nauczyło się nowych umiejętności i przyswoiło je, będzie potrzebowało wielu wizyt.

– Spotkaj się z terapeutą dziecka. Spytaj, co możesz zrobić, gdy dziecko wykazuje problemy w domu. Spytaj, jak pomóc swojemu dziecku.

-Spędzaj czas ze swoim dzieckiem. Bawcie się, gotujcie, czytajcie i śmiejcie razem. Rób to każdego dnia, nawet, jeśli jest to tylko kilka minut.

– Wychowuj z cierpliwością i ciepłem. Używaj miłych, przyjaznych słów, nawet, jeśli mają służyć upomnieniu. Okazuj miłość. Pochwal, gdy idzie mu dobrze, oraz gdy widzisz, że bardzo się stara, by tak było. Psychoterapia dzieci może wspomóc działania w domu.