Nerwica


Nerwica jest popularnym zaburzeniem psychicznym, które wymaga specjalnego leczenia. Źródłem są często długotrwałe konflikty, wychowanie i problemy osobiste. Pacjenci skarżą się na lęki, kołatanie serca, duszności, uporczywe bóle brzucha i głowy. Ze statystyk wynika, że z chorobą tą zmaga się około 8 milionów Polaków. Według Światowej Organizacji Zdrowia z problemami psychicznymi walczy 650 milionów ludzi na całym świecie. Niestety liczby te z roku na rok rosną. Nerwica w dzisiejszych czasach nazywana jest częściej zaburzeniami lękowymi lub zaburzeniami nerwicowymi. Dawniej choroby psychiczne były lekceważone i zajmowano się głównie leczeniem chorób „widocznych”. Obecnie zagadnienia te nie są tematem tabu. Wiemy, że nasza psychika jest tak samo ważna, jak zdrowie fizyczne.

Czy objawy nerwicy występują codziennie? To pytanie zadaje sobie wiele ludzi między innymi w celu samodzielnego zdiagnozowania choroby. Prawdą jest, że każdy z nas od czasu do czasu miewa obawy i lęki. Jeśli są one mobilizujące i potrafimy sobie z nimi radzić takie uczucia to coś normalnego. Jednak osoba chora na nerwicę może odczuwać objawy codziennie lub doświadczać ataków paniki. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby. Często sami nie wiemy co zmienić w swoim życiu, dlatego warto zagłębić się w swoją psychikę i udać na specjalistyczną terapię. Istnieją też różne odmiany nerwicy. W każdym przypadku warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który zaleci odpowiedni sposób leczenia.

Jak leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga cierpliwości, ale warto się na nie zdecydować. Zaniechanie leczenia potęguje lęki i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Pacjent może przyjmować środki farmakologiczne. Pomocne są też domowe sposoby i psychoterapia, która ma na celu zmianę zachowania pacjenta i zrozumienie objawów. Osoba chora zaczyna wówczas właściwie interpretować własne lęki, dzięki czemu może przerwać ten mechanizm. Bardzo istotne jest zrozumienie własnych emocji i nauka radzenia sobie z nimi. Profesjonalny psychoterapeuta pomoże uporać się z tymi dolegliwościami. Leczenie może całkowicie usunąć dolegliwości lub sprawić, że pacjent będzie umiał się z nimi uporać. Warto wyeliminować też przyczyny choroby, w miarę możliwości uprościć swoje życie i unikać konfliktów.

Leki na nerwicę muszą być dobrane indywidualnie do każdego pacjenta. W celu ustalenia metody leczenia należy udać się do psychologa lub psychiatry. Kupowanie medykamentów na własną rękę może jedynie pogłębić problem. Lekarz przeprowadzi z chorym dokładny wywiad, ustali podłoże dolegliwości i wskaże specyfikę choroby. Jeśli przypisze doustne leki, powie też o sposobie dawkowania, ponieważ to sprawa bardzo indywidualna. Wiele leków na nerwicę stosuje się też w przypadku występowania innych chorób psychicznych. Należy ściśle stosować się więc do zaleceń lekarza, aby uniknąć skutków ubocznych, a jeśli takie się pojawią natychmiast przerwać przyjmowanie medykamentów i skontaktować się ze specjalistą.

Nerwica serca – leczenie domowe

Nerwica serca często dotyka ludzi młodych – między 20. a 40. rokiem życia. Przyczynia się do tego stres, problemy rodzinne, niska samoocena, kłopoty osobiste i nadmiar obowiązków. Jak leczyć nerwicę serca? Przede wszystkim trzeba uświadomić pacjentowi przyczynę problemu. Często uważa on, że ma chore serce, a leczyć należy psychikę. Kluczowa jest zmiana w stylu życia, uspokojenie i zrelaksowanie. Niektórzy pacjenci, gdy dowiadują się, że problem nie jest w sercu, natychmiast zauważają poprawę stanu zdrowia, a objawy ustępują samoistnie. Pomocne są wszelkie ćwiczenia mające na celu uspokojenie i wyciszenie. Stosuje się też leczenie psychoterapeutyczne obejmujące między innymi rozmowy o dolegliwościach pacjenta. Warto zastosować też domowe sposoby na nerwicę serca.

Co możemy zrobić, by pozbyć się lęków i kłucia w sercu? W pierwszej kolejności należy wykluczyć czynniki, które powodują u nas stres. O ile to możliwe trzeba unikać sytuacji nasilających chorobę. Jeśli miejscem wywołującym adrenalinę jest praca, warto pomyśleć o zmianie lub ograniczeniu liczby godzin na nią poświęcanych. Pomocne może być wprowadzenie do planu dnia aktywności fizycznej, nie chodzi jednak o nadmierny wysiłek, a taki, który pomoże nam się odprężyć, na przykład spacer po lesie, pilates i rozciąganie. Warto też wydłużyć czas poświęcony na odpoczynek oraz zrezygnować z używek takich jak palenie papierosów czy picie kawy. Zaniechanie leczenia i ignorowanie objawów może je spotęgować i znacznie pogorszyć jakość życia chorego.

Nerwica lękowa – leczenie

Częstą postacią nerwicy jest nerwica lękowa. Wpływa ona na sposób myślenia i styl życia chorego. Cierpi na nią co 50 osoba. Choroba nie polega na chwilowym uczuciu lęku, który może się przytrafić każdemu, ale na długotrwałych objawach. Osoby chore mówią, że nie pamiętają, kiedy czuły się zrelaksowane, a lęki towarzyszą im zawsze nawet podczas wykonywania czynności uspokajających. Innymi objawami są: irytacja, roztargnienie, niecierpliwość, a nawet problemy z koncentracją. Jeśli chodzi o fizyczne dolegliwości, są to: zawroty głowy, nadmierne pocenie się, drętwienie kończyn, suchość w ustach, bezsenność, kołatanie serca. Taki stan rzeczy rzutuje na całe życie i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Skrajne przypadki w ogóle nie opuszczają domu i izolują się od znajomych. Niektórzy mają nawet halucynacje.

Jak leczyć nerwicę lękową? Lekarze zalecają terapię składającą się z doustnie przyjmowanych leków oraz psychoterapię. Sposób leczenia musi być ściśle dobrany do konkretnego przypadku. Terapie psychologiczne pomagają zapobiegać powrotom lęków. W tym celu stosuje się skuteczną metodę, jaką jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Podczas leczenia pacjent zaczyna lepiej rozumieć siebie, swoje emocje i zachowania. Dzięki temu świadomie może poradzić sobie z lękiem i go zredukować do minimum. Stosowanie doustnych leków o działaniu przeciwlękowym ma na celu wyrównać przekaz serotoniny, dopaminy i noradrenaliny między komórkami w mózgu. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia. Środki te mogą być przyjmowane przez długi czas i powinny być odstawiane stopniowo po porozumieniu z lekarzem. Jak w przypadku innych odmian nerwicy tu również ważne są czynniki, które możemy zastosować samodzielnie takie jak utrzymywanie zdrowego trybu życia i ograniczenie używek.

Nerwica natręctw – leczenie domowe

Inną częstą chorobą psychiczną zaliczaną do zaburzeń lękowych jest nerwica natręctw. Dotyka aż 1,2% populacji. Może mieć podłoże w przeżyciach i traumach z przeszłości. Zdarza się jednak, że osoby niemające strasznych przeżyć doświadczają takich zaburzeń lękowych. Zdają sobie sprawę z tego, że ich zachowania są irracjonalne, ale to jedynie pogłębia ich lęk i rozpacz. W takich sytuacjach problemem może być niedobór serotoniny w mózgu. Objawem są obsesyjne myśli i zachowania takie jak:

 • ciągłe uczucie zanieczyszczenia zarazkami zmuszające do nieustannego mycia rąk,
 • poprawianie przedmiotów i dążenie do idealnego porządku lub symetrii,
 • wielokrotne sprawdzanie, czy drzwi są zamknięte
 • nagłe pragnienie zranienia kogoś.

Natręctwa te wywołują przymusowe zachowania zwane kompulsjami. Pacjent w ten sposób próbuje radzić sobie ze stresem. Przynosi to jedynie chwilową ulgę. Osoba chora ma utrudnione życie i codzienne funkcjonowanie. Trudno jej skupić się na pracy czy nauce.

Nerwicę natręctw można leczyć między innymi domowymi sposobami. Przede wszystkim warto zidentyfikować sytuacje, przedmioty i miejsca, które nasilają kompulsje. Jeśli to możliwe pacjent powinien ich unikać. Jednak to nie wystarczy i często nie da się w 100% wykluczyć czynności powodujących objawy. Warto więc skontaktować się z terapeutą behawioralnym. Pomoże on zrozumieć siebie i rozpoznać powiązania między uczuciami, myślami a zachowaniem. Osoba chora dzięki terapii będzie w stanie radzić sobie z własnymi negatywnymi myślami. Istotnym, choć często pomijanym czynnikiem jest dieta pacjenta. Osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsacyjne często mają niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego. Powinny więc przyjmować dane suplementy diety i regularnie wykonywać odpowiednie badania. Pomocne jest też aktywność fizyczna taka jak ćwiczenia aerobowe, spacery, jazda na rowerze, siłownia, pływanie. Pacjenci zauważają poprawę stanu zdrowia już po trzech miesiącach wykonywania ćwiczeń.

Nerwica u dzieci

Symptomy nerwicy występują również u osób bardzo młodych. Ze statystyk wynika, że dotyczą nawet co piątego dziecka. Jak rozpoznać tę chorobę? Objawy to:

 • ból głowy,
 • ból brzucha,
 • kołatanie serca,
 • jąkanie się,
 • problemy z oddychaniem,
 • lęk,
 • problemy z koncentracją,
 • bezsenność,
 • rozdrażnienie.

Mogą to być też fobie związane z określonymi czynnościami, na przykład podróżą samolotem. Nerwica u dzieci może mieć wiele przyczyn. Są to między innymi zaburzenia układów neuroprzekaźnikowych, defekty anatomiczne struktur mózgowia, obciążenia genetyczne czy czynniki środowiskowe. Powodem nasilenia objawów u dzieci bywa zmiana szkoły, utrata bliskiej osoby lub zwierzęcia, doświadczenie przemocy fizycznej lub psychicznej, krytykancka lub nazbyt opiekuńcza postawa rodziców.

Leczenie dziecka z nerwicą różni się od postępowania z osobą dorosłą. Należy skontaktować się z psychiatrą dziecięcym w celu ustalenia diagnozy. Kluczem jest stosowanie się do porad specjalisty. Nie należy uczyć dziecka, że ma unikać czynników powodujących lęk, gdyż często jest to niemożliwe. Musi ono odpowiednio reagować i sobie z tym radzić. Pomocna jest psychoedukacja, terapia dla rodzin, psychoterapia i ćwiczenia relaksacyjne. Dodatkowo w zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne redukujące stopień nasilenia lęku. Najlepsze efekty dają środki antydepresyjne. Efekt bywa widoczny dopiero po pewnym czasie. Rodzic musi wykazać się cierpliwością, okazywać dziecku dużo zrozumienia i empatii. Młodzi ludzie bardzo potrzebują przynależności do grupy i akceptacji ze strony bliskich, dlatego muszą mieć przyjaciół i pewność, że mają komu powiedzieć o swoich problemach.

Domowe sposoby na nerwicę

Istnieje więc wiele odmian nerwicy. Sposób leczenia zależny jest od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania jego choroby. W każdym przypadku dobrze sprawdzi się zastosowanie domowych sposobów na nerwicę. Pomogą one również osobom zdrowym, zapobiegać wystąpieniu tej choroby. Przede wszystkim bardzo ważna w tym aspekcie jest dieta. W celu ustalenia niedoboru poszczególnych witamin należy wykonać badania. Za układ nerwowy odpowiada między innymi magnez, którego dzienna dawka to 300-400 mg. W celu dostarczenia organizmowi tego pierwiastka powinniśmy spożywać:

 • kaszę gryczaną,
 • brązowy ryż,
 • płatki owsiane,
 • pietruszkę,
 • fasolę,
 • seler naciowy.

Dodatkowo pomocne będą herbatki ziołowe takie jak rumianek i melisa. Dbajmy też o pozytywny nastrój, włączając relaksującą muzykę.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj