Syndrom nocnego jedzenia

Czym jest syndrom nocnego jedzenia ?

Czym jest syndrom nocnego jedzenia?

Syndrom nocnego jedzenia związany jest z jedzeniem posiłków w godzinach wieczornych bądź nocnych. Posiłki głównie składają się wtedy z węglowodanów oraz tłuszczów. Objawy tego zaburzenia mogą pojawiać się nawet kilkukrotnie w ciągu jednej nocy. Osoba cierpiąca na nie wybudza się i ma świadomość tego, co robi. Zwykle to zachowanie jest spowodowane przymusem, a nie przyjemnością. Zaburzenie to jest połączeniem zaburzeń odżywiania z zaburzeniami snu. Ilość zjedzonych kalorii wieczorem i w nocy w przypadku występowania syndromu nocnego jedzenia wynosi co najmniej ¼ całodniowego zapotrzebowania. 

Syndrom nocnego jedzenia- przyczyny występowania

Przyczyny występowania syndromu nocnego jedzenia nie są do końca jasne. Specjaliści twierdzą, że może być on wywołany przez zaburzenia cyklu snu oraz zaburzony poziom hormonów. SNJ częściej dotyczy osób z nadwagą i otyłością, a także osób z już zdiagnozowanymi zaburzeniami odżywiania. Także występowanie innych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i zaburzenia lękowe, może przyczyniać się do rozwoju tego syndromu. 

Zaburzenie to dotyka 1 osobę na 100. Wśród osób otyłych ta statystyka wynosi 1 na 10. 

Syndrom nocnego jedzenia- objawy

Pobudki co najmniej dwa razy w tygodniu to jeden z głównych objawów . Inne objawy to:

– pomijanie śniadań

-zjadanie kilku porcji pożywienia po godz. 19

– wybudzanie ze snu z pełną świadomością

– spadek nastroju w ciągu dnia

-brak objawów bulimii i zespołu kompulsywnego jedzenia

– poczucie, że jedzenie jest konieczne w celu zaśnięcia (powrotu do snu)

– depresyjny nastrój, który zwiększa się wraz z końcem dnia

Objawy  nocnego podjadania muszą występować przez co najmniej 3 miesiące. Jednym z podstawowych objawów, jakie odróżnia te zaburzenie od bulimii lub przejadania się, jest jedzenie mniejszych porcji częściej (w przypadku bulimii i przejadania się są to zwykle ogromne ilości). 

Syndrom nocnego jedzenia- leczenie

Leczenie tego zaburzenia to zwykle połączenie farmakologii z psychoterapią oraz psychoedukacją. Psychoedukacja w tym przypadku opiera się na dietetyce oraz nauce technik relaksacyjnych. Często zaburzenie to współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, jak depresja, zaburzenia lękowe  czy też z zaburzeniami osobowości .  

syndrom nocnego jedzenia

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online