Czym jest Ortoreksja ?

Czym jest ortoreksja?

Ortorexia nervosa, czyli inaczej ortoreksja, jest terminem opisującym jedno z zaburzeń odżywiania. Głównym problemem, z którym boryka się osoba cierpiąca na ortoreksję, jest obawa, że jedzenie nie będzie „zdrowe”. Często wyklucza ona z odżywiania całą grupę produktów spożywczych, np. gluten lub żywność przetworzoną. 

Oczywiście, w dzisiejszych czasach wiele osób dba o swój styl odżywiania i poświęcają czas na selekcjonowanie produktów. Jednakże osoba cierpiąca na ortoreksję spędza wyjątkowo długi czas na wyborze konkretnych produktów czy też dań. Obsesyjnie rozmyśla nad swoją formą odżywiania. Z biegiem czasu, zaczyna unikać całych posiłków, jeśli nie są przyrządzone przez nią i nie ma wiedzy, co dokładnie znajduje się w daniu. W tym aspekcie ortoreksja jest zbliżona do anoreksji czy też bulimii. Ortoreksja bazuje na poczuciu kontroli i strachu przed jego utratą. 

Jedzenie tylko produktów przyrządzonych przez siebie można uznać za zdrowy styl życia. Jednak obsesyjne myślenie i odmawianie jakiegokolwiek posiłku poza swoją kuchnią (np. w restauracji) może być jednym z objawów ortoreksji. Warto także podkreślić rzecz, która wyróżnia ortoreksję na tle innych zaburzeń odżywiania. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie skupiają się tak bardzo na utracie wagi czy też swoim wyglądzie. Ważniejsze jest dla nich poczucie, że jedzą „zdrowo” i jakie korzyści ma z tego organizm (a jaka jest szkodliwość spożywania „zakazanych” produktów). 

Ortoreksja – Objawy

Można wymienić kilka podstawowych objawów, którymi charakteryzuje się ortoreksja:

– poświęcanie dużej części czasu na studiowanie etykiet i składów produktów spożywczych

– przeszukiwanie Internetu, by znaleźć informacje o danych produktach

– odrzucanie całej grupy produktów, tylko z powodu strachu przed ich wpływem na zdrowie (np. wszelkie produkty zbożowe, z konserwantami, „niezdrowe” jedzenie)

– obawa przed utratą poczucia kontroli

– krytyka wobec wyborów żywieniowych innych osób (często nie mając solidnych argumentów przemawiających za słusznością swoich wyborów)

– odmawianie spożywania tak dużej grupy pokarmów, że doprowadza to organizm do osłabienia

Ortoreksja – Leczenie

Tak jak większość zaburzeń odżywiania, ortoreksja zwykle nie minie bez pomocy specjalisty. Skuteczną metodą leczenia ortoreksji jest psychoterapia. Uświadomienie sobie, że poczucie kontroli, które sprawujemy nad jedzeniem, jest dla nas ważniejsze niż nasze zdrowie, jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Kluczowym elementem będzie także zorientowanie się, że ta fiksacja na punkcie zdrowego jedzenia jest tak naprawdę niezdrowa dla naszego organizmu. 

Ortoreksja

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online