Leczenie hazardu

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Hazard, czyli przede wszystkim granie w losowe gry pieniężne, jest jedną z najbardziej podstępnych i zdradzieckich aktywności. Przekazuje graczowi złudną nadzieję na zdobycie bardzo dużej ilości pieniędzy, przez co wskazuje drogę „na skróty” do innego życia. Piękna iluzja, która w rzeczywistości prowadzi do szybkiej ruiny zarówno materialnej, jak i psychicznej. Uzależnienie od hazardu opiera się na kompulsywnym i niekontrolowanym korzystaniu z hazardu. Może to być zarówno gra w kasynie, jak i korzystanie z „automatów” czy też udział w grach losowych. Osoba uzależniona zwykle nie potrafi kontrolować swojego zachowania ani nie widzi w tym nic niestosownego, mimo jego widocznych negatywnych konsekwencji. Leczenie hazardu nie jest taką łatwą sprawą.

Przyczyny

Trudno jest wskazać jedną przyczynę, dlaczego dana osoba uzależnia się od hazardu. Zwykle zależy to od kilku czynników. Wysoka potrzeba nowych i ekscytujących doznań, poszukiwanie szybkiego dostępu do dużych pieniędzy, chęć zdobycia kuszącego wyższego statusu społecznego są jednymi z możliwych czynników powodujących korzystanie z hazardu.

Objawy

Kompulsywne zachowania związane z grą, tak samo jak inne uzależnienia, wpływają na to, że osoba uzależniona utrzymuje swój stan w tajemnicy przed innymi. Jeśli ktoś nam bliski ukrywa przed nami swoje aktywności, skrzętnie chowa informacje na temat swoich finansów, warto zwrócić uwagę, czy nie występuje u niego problem z hazardem. Tak jak w przypadku innych uzależnień, chory często nie widzi swojego problemu, a także nie potrafi przestać grać. Także wysoki poziom lęku przed zakończeniem grania, stres na myśl o zaprzestaniu wskazują na narastający problem. Najczęściej też osoba, która początkowo wygrywa, po pewnym czasie zaczyna przegrywać duże sumy pieniędzy, twierdząc, że chce „odegrać” to, co przegrała. Niestety, biznes hazardowy opiera się w głównej mierze na tym, że gracz nigdy tak naprawdę nie wygrywa, i pieniądze zostają na miejscu w kasynie. To tym bardziej wzbudza frustrację w graczu, a także wzmaga chęć do dalszej gry.

Najczęściej występujące objawy to:

-ukrywanie przed innymi swojego uzależnienia
– wydawanie ilości pieniędzy ponad swoje możliwości finansowe
– bliscy zgłaszają obawy dotyczące coraz bardziej widocznego problemu
-brak kontroli nad ilością wydawanych pieniędzy

Leczenie hazardu

Leczenie  hazardu odbywa się w sposób zbliżony do leczenia innych uzależnień. Podirytowanie, poczucie smutku, złości to często występujące emocje podczas wychodzeniu z tego rodzaju nałogu. W przypadkach uzależnienia od hazardu zwykle stosowana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, chociaż nie jest to jedyna droga. Leczenie dobierane jest indywidualnie w zależności od sytuacji i potrzeb pacjenta.

Istotną rolę wspierającą mogą również odgrywać wszelkie programy dla osób uzależnionych, takie jak np. program 12 kroków, który najpierw został stworzony, by leczyć uzależnienie od alkoholu. Bardzo ważna jest chęć i motywacja osoby uzależnionej do walki ze swoim problemem. Nie mniej istotną rolę odgrywa także wsparcie najbliższych osób.

Uzależnienie od hazardu ma wiele dodatkowych skutków ubocznych, zarówno krótko- jak i długoterminowych. Uzależnienie to często łączy się z różnego rodzaju innymi uzależnieniami.  W ten sposób próbują kontrolować swoje lęki, które przynosi styl życia gracza. Także relacje są często zaburzone lub prawie nie istnieją. Ponieważ większość osób odwraca się od osoby uzależnionej, nie mogąc wybaczyć np. podjętych finansowych decyzji.

Często depresja i zaburzenia lękowe występują w parze z uzależnieniem od hazardu. Stosowane w takim przypadku substancje to leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Dodatkowo polecana jest psychoterapia grupowa i psychoterapia.

Leczenie hazardu

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online