Blog

Jak się odkochać?


Jak się odkochać? Miłość jest wspaniałym uczuciem, które właściwie pielęgnowane może trwać latami. Miłość sprawia, że dobro drugiej osoby jest dla nas ważniejsze niż własne. Kochając osobę, która odwzajemnia nasze uczucie, czujemy się szczęśliwi i uskrzydleni. W niektórych wypadkach miłość potrafi wyrządzić wiele cierpienia. Dzieje się tak, gdy jest nieodwzajemniona lub, gdy osoba, którą kochamy, postanawia odejść. Jak pozbierać się po rozstaniu? Jak przestać kochać i zapomnieć? Czy jest to w ogóle możliwe?

Dlaczego warto się odkochać?

Miłość jest wspaniałym uczuciem, które daje wiele szczęścia i zadowolenia. Niestety niektórych sytuacjach miłość może być powodem do smutku i przygnębienia. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy obdarzymy miłością osobę, która nie odwzajemnia naszych uczuć. Innym przykładem jest rozstanie. Miłość do partnera, który postanowił zakończyć związek i się rozstać może sprawić wiele bólu. Zdarza się, że zakochujemy się w osobie, którą wręcz nie wolno jest nam kochać. Może to być ksiądz lub czyjś współmałżonek. Miłość pojawia się nagle i niespodziewanie, jednak darząc tym uczuciem niewłaściwą osobę, możemy wyrządzić wiele szkody sobie i innym. Właśnie w takich sytuacjach, warto się odkochać. Jak się jednak okazuje, nie jest to takie proste. Osobą, która się zakochała, targają bardzo silne emocje, które mogą skutecznie uniemożliwić podejmowane próby odkochania się. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, by się odkochać? A może najlepiej przeczekać ten okres fascynacji, aż minie sam? W tym wypadku nie zawsze czas goi rany.Jak się odkochać?

Długotrwałe przeżywanie miłości, która nigdy nie będzie odwzajemniona może wywołać szereg negatywnych konsekwencji. Osoba rozżalona, która nagle z powodu nieszczęśliwej miłości przestała widzieć sens życia, ma większe tendencje do podejmowania ryzykownych zachowań oraz popadnięcia w nałogi – alkoholizm, narkomanię. Przewlekły smutek po rozstaniu oraz stale obniżone samopoczucie może doprowadzić do rozwinięcia się depresji i stanów lękowych.

Obojętność

Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, by się odkochać. W tym artykule przedstawimy kilka metod, których zastosowanie w życiu może pomóc w odkochaniu się. Ból po rozstaniu, czy bezsilność odczuwana w miłości bez wzajemności może wydawać się nie do pokonania. Negatywne emocje, które otaczają osobę po rozstaniu, uniemożliwiają racjonalne myślenie. Warto dać sobie chwilę na przyzwyczajenie się do myśli porzucenia. Gdy pogodzimy się z sytuacją, spokojnie będzie można zastanowić się co dalej i jak się odkochać.

Jedną z metod na drodze do odkochania się jest wypracowanie obojętności. Najprościej gdyby osoba nieszczęśliwie zakochana mogła wymazać z pamięci wszystkie chwile spędzone z nieszczęśliwą miłością. Niestety takiej możliwości nie ma. Wspomnienia są i czasem mogą powracać. Właśnie dlatego celem jest wypracowanie obojętności względem osoby, w której chcemy się odkochać. Gdy obojętność zastąpi miłość, nie będziemy reagować szybszym biciem serca na widok dawnej miłości. Przestaniemy też cierpieć i damy miejsce na pojawienie się nowej miłości. Co jeszcze można zrobić, by zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Poniżej kolejne wskazówki na to, jak się odkochać.

Rozstanie i co dalej?

Czy można odkochać się nagle w osobie, z którą spędziliśmy mnóstwo czasu, będąc w związku? Czasem ból po rozstaniu porównywany jest do żałoby. Nie da się nagle zapomnieć u ukochanej osobie, która postanowiła odejść i ułożyć sobie życie z kimś innym. Przepracowanie straty będzie wymagało czasu, ale jest możliwe. Aby stanąć na nogi konieczne będzie przeanalizowanie sytuacji oraz zastanowienie, się dlaczego doszło do rozstania. Nie będzie to łatwe, jednak jest to konieczne do odzyskania równowagi emocjonalnej i odkochania się.

Tuż po rozstaniu pojawia się mieszanka nieprzyjemnych emocji. Pojawia się strach, bezradność, niedowierzanie. Osoba będąca w szoku cały czas myśli, że aktualna sytuacja jest do naprawienia, a związek do uratowania. Z czasem porzucona osoba boryka się z poczuciem winy zmieszanym ze złością. Kiedy burza tych emocji opadnie, można spojrzeć na zaistniałą sytuację z dystansem i akceptować fakty. Warto przeanalizować swój związek, notując jego plusy i minusy. Pozwoli to wyciągnąć lekcję na przyszłość. Nie można jednoznacznie określić, ile potrwa odzyskanie równowagi emocjonalnej po rozstaniu. Zależy to od wielu czynników, między innymi od tego ile trwał związek, czy decyzja o rozstaniu pojawiła się nagle, czy powodem rozstania była zdrada.

Jak odkochać się po rozstaniu?

Tuż po rozstaniu pojawią się negatywne emocje takie, jak rozgoryczenie, złość, smutek i żal. Tych emocji nie powinno się tłumić, warto znaleźć na nie miejsce. Po pewnym czasie złe emocje ustąpią. W tym czasie warto mieć przy sobie bliskie osoby, które wypełnią pustkę. Ich towarzystwo oraz udzielone wsparcie, z pewnością wpłyną na poprawę samopoczucia. Wiele osób daje upust negatywnym emocjom, przelewając je na papier. Dobrym sposobem jest napisanie listu do osoby, która postanowiła odejść. W liście warto zawrzeć wszystko to, co boli i nie daje spokoju. Na koniec, zamiast wysłać list, należy go podrzeć na drobne kawałki i wyrzucić go lib spalić.

Odpowiedzią na pytanie, jak się odkochać będzie również usunięcie pamiątek po byłym partnerze. Z całą pewnością pamiątki lub pewne przedmioty, mogą wywoływać wspomnienia, które okażą się bolesne po stracie. Aby darować sobie te nieprzyjemności, warto za w czasu usunąć również zdjęcia z komputera oraz rozmowy sms. W dzisiejszych czasach wiele osób posiada konta na portalach społecznościowych. Czy po rozstaniu zdarza ci się częściej, niż zazwyczaj odwiedzać profil byłego? Nie służy to niczemu dobremu, a już na pewno nie w odkochaniu się. Aby łatwiej było zapomnieć, należy przez jakiś czas unikać miejsc, w których można przypadkiem spotkać byłego partnera.

Takie spotkania, czy pamiątki po partnerze prowadzą jedynie do rozpamiętywania przeszłości. Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie skupienie się na przyszłości oraz plusach obecnej sytuacji.

Miłość platoniczna – jak się odkochać?

Odkochanie się w osobie, z którą było się w związku, z całą pewnością jest trudnym i bolesnym procesem. A jak wygląda to w przypadku platonicznej? Jak odkochać się w osobie, która nie odwzajemnia naszych uczuć? W takim wypadku należy ściągnąć różowe okulary i trochę pomyśleć o wadach osoby, którą się skrycie kocha. Pomoże to spojrzeć nieco krytycznym okiem na daną osobę, a co za tym udzie pomoże uzmysłowić sobie, że taki związek mógłby nie mieć długiej przyszłości. Warto ograniczyć kontakt z taką osobą do niezbędnego minimum i przestać obserwować ją na portalach społecznościowych. Warto powiedzieć przyjacielowi lub bliskiej osobie o swoim problemie. Być może osoba patrząca z boku na uczucie, które się pojawiło, dostrzeże coś, co pomoże otrząsnąć się z nieszczęśliwej miłości.

Kolejną wskazówką, która pomoże się odkochać, jest otwarcie się na nowe relacje. Poznając nowe osoby i spędzając z nimi czas, jest szansa na odkochanie się i znalezienie prawdziwej miłości.

Jak pomóc sobie się odkochać?

Aby proces odkochania się przebiegł sprawnie i mniej boleśnie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Pomyśl o sobie – obecna sytuacja sprzyja załatwieniu spraw, które w ostatnim czasie mogły zostać nieco zaniedbane. Mogą to być różnego rodzaju zadania, obowiązki, ale również hobby, na które do te pory brakowało czasu. Jest to odpowiedni moment na odrobienie zaległości i poznanie przy tym nowych ludzi, którzy być może borykają się z poważniejszymi problemami, niż rozstanie. Udzielenie im wsparcia pomoże zapomnieć o własnych problemach.
  • Bądź cierpliwy – po rozstaniu warto dać sobie czas na odnalezienie się w sytuacji. Rozpoczynanie szybko nowego związku, aby móc zapomnieć o starym nie jest dobrym rozwiązaniem. Krótkie relacje z przypadkowymi osobami, prowadzą jedynie do wyrzutów sumienia i złości na samego siebie. Jeśli poprzedni partner dopuścił się zdrady, niczego nie zmieni rzucanie się w ramiona innej osoby.
  • Skończ z obwinianiem siebie – w odzyskaniu równowagi po rozstaniu nie pomoże szukanie w sobie winy. Obwinianie się może jedynie przedłużyć cały proces, dodatkowo wpływając na obniżenie poczucia własnej wartości i samooceny. Na rozpad związku z całą pewnością miało wpływ wiele czynników. Nie jesteś jedyną winną osobą zaistniałej sytuacji.

Jak się odkochać – pomoc psychologa

Niektórym bardzo ciężko jest pozbierać się po rozstaniu. Uczucie przygnębienia i smutku zdaje się nie ustępować, mimo podejmowanych prób odzyskania równowagi emocjonalnej. Obniżone samopoczucie i żal po rozstaniu są czymś zupełnie normalnym. Jednak długotrwałe doświadczanie tego typu emocji może być bardzo groźne dla zdrowia psychicznego, oraz wpływać na obniżenie komfortu życia codziennego. Taki stan prowadzi do pojawienia się i rozwoju depresji, a co się z tym wiąże prób samobójczych. Jeśli mimo starań oraz upływającego czasu, który powinien leczyć rany, stan emocjonalny osoby po rozstaniu nie poprawia się, warto skorzystać z pomocy specjalisty. W takich sytuacjach nie ma powodów do wstydu. Pomoc psychologa lub psychoterapeuty jest tu, jak najbardziej na miejscu. Podczas rozmów na indywidualnych sesjach psychologicznych, specjalista pomoże zrozumieć, dlaczego tak długo zajmuje ci proces odkochania się. Przepracowanie problemu jest najlepszym wyjściem na drodze do odkochania się i otwarcia na nowe doświadczenia. Psychoterapeuta podczas sesji może zwrócić uwagę na coś, czego osoba cierpiąca nie jest w stanie zauważyć. Pomoc psychoterapeuty w procesie odkochania się jest bardzo wartościowa.

Zapraszamy Cię na pierwszą bezpłatną konsultację podczas, której pomożemy Ci dobrać najbardziej odpowiedniego specjalistę.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj