Blog

Ile trwa psychoterapia?


Zanim po raz pierwszy pojawisz się w gabinecie psychoterapeuty, w twojej głowie pojawi się mnóstwo pytań. Jak wygląda spotkanie z psychoterapeutą. Jak się do niego przygotować oraz jak długo trwa psychoterapia? Brak odpowiedzi na te pytania może prowadzić do pojawienia się wielu wątpliwości. Możesz zastanawiać się, czy psychoterapia w ogóle jest dla ciebie. Przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak będzie wyglądała sesja oraz ile trwa wizyta u psychologa.

Ile trwa psychoterapia?

To, ile trwa psychoterapia zależy od wielu czynników.  Dlaczego osoby rozpoczynające psychoterapię często je zadają? Generalnie lubimy, gdy coś ma ustalone ramy czasowe. Daje nam to większe poczucie bezpieczeństwa.  Ponadto, pozwala zaplanować swoje życie na dłuższy czas. Dlatego też, niektórzy potrzebują znać termin zakończenia spotkań. Psychoterapia to proces, który przewiduje cykliczne spotkania. Niektórzy Klienci mogą mieć zaplanowany długoterminowy wyjazd, przeprowadzkę do innego miasta lub kraju. Na ratunek przychodzi Internet i możliwość kontynuowania spotkań online. Jednak, nie zawsze jest to możliwe. Psychoterapia w prywatnych gabinetach jest płatna. Oznacza to, że do naszego budżetu dołączamy pozycję pt. opłata za sesję psychoterapeutyczną. Warto jednak rozważyć, co jest dla nas ważniejsze.  Każdy dokonuje wyboru najlepszego dla siebie. Wracając do pytania, ile trwa psychoterapia? Generalnie, oddziaływania psychoterapeutyczne możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe.

Ile trwa psychoterapia krótkoterminowa

Ma ona zazwyczaj określone ramy czasowe. Ile trwa psychoterapia krótkoterminowa?  Może trwać od kilku do kilkudziesięciu spotkań. Najczęściej proces zamyka się do roku czasu.  Ten sposób pracy najlepiej sprawdza się dla osób, które doświadczają chwilowego kryzysu, gdy potrzebują podjąć decyzję w ważnej dla siebie sprawie. A także dla osób, które żyją w dużym stresie lub nie potrafią sobie poradzić ze zmianami, które ich dopadły. Wśród psychoterapii krótkoterminowej można wymienić kilka podejść terapeutycznych, które zakładają określone ramy czasowe. Można tu wymienić najpopularniejsze: psychoterapia poznawczo behawioralna, TSR- psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniu i krótkoterminowa psychoterapia psychodynamiczna.

Z jakimi problemami najlepiej zgłosić się na psychoterapię krótkoterminową?

Na pewno w sytuacjach związanych z kryzysem rozwojowym, kryzysem życiowym takim jak rozwód, rozstanie, żałoba, choroba. Z tej formy wsparcia często też korzystają rodzice, którzy mają problemy wychowawcze. Kobiety w ciąży, po poronieniach oraz doświadczające depresji poporodowej również powinny wybrać psychoterapię krótkoterminową. Coraz częściej rozpowszechnione zaburzenia lękowe, w tym fobie są najczęściej leczone w psychoterapii poznawczo behawioralnej.

Psychoterapia długoterminowa

Ile trwa psychoterapia długoterminowa? Tu odpowiedź na pytanie nie jest już taka prosta. Spotkania trwają zazwyczaj od roku do kilku lat. Bardzo ważne, aby były systematyczne. W psychoterapii długoterminowej najważniejsza jest relacja terapeutyczna pomiędzy klientem a terapeutą.  Stanowi to podwalinę procesu. Ten sposób pracy jest głęboki i prowadzi do długotrwałych zmian. Można wymienić podejścia terapeutyczne, które zakładają dłuższą formę pracy: psychoterapia psychodynamiczna, integracyjna, humanistyczna, poznawczo behawioralna z terapią schematu. Adresatami psychoterapii długoterminowej są osoby z zaburzeniami osobowości, uzależnione, z głębokim zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.

Co wpływa na czas trwania terapii?

Od czego zależy czas trwania psychoterapii? To ile trwa terapia u psychologa, uwarunkowane jest od wielu czynników. Przede wszystkim duży wpływ na czas ma rodzaj problemu, z jakim zwracamy się do specjalisty. Dodatkowo znaczenie ma czas trwania takich objawów, czy stopień ich nasilenia. Terapia może potrwać nawet bardzo długo, zwłaszcza w trudnych i skomplikowanych przypadkach, kiedy do przepracowania są traumy z przeszłości lub nawet z dalekiego dzieciństwa.

To, jak długo trwa psychoterapia zależy także od chęci pacjenta do zmian i współpracy z terapeutą. Jeśli pacjent rozpoczyna terapię za namową najbliższego otoczenia, jednak sam nie wykazuje chęci do zmian, to nawet wieloletnia terapia nie przyniesie pożądanych skutków. Niektórzy pacjenci mogą cieszyć się szybkimi efektami psychoterapii. Już po kilku spotkaniach zauważają u siebie poprawę zdrowia psychicznego. Takie efekty obserwuje się zazwyczaj u osób, które doświadczyły pewnego kryzysu i pomocna okazała się interwencja kryzysowa, która należy do krótkotrwałej pomocy psychoterapeutycznej.

Kiedy zakończyć terapię?

Skąd wiadomo kiedy nastał czas na zakończenie procesu terapeutycznego? Zakończenie terapii możne nastąpić wraz z osiągnięciem celów, zamierzonych na początku. Podczas trwania psychoterapii wiele rzeczy ulega zmianie. Mogą pojawić się nowe wyzwania lub inne aspekty, nad którymi warto popracować. W takich sytuacjach psychoterapeuta może zaproponować zakończenie psychoterapii, oraz rozpoczęcie nowej u innego specjalisty pracującego w innym nurcie psychoterapeutycznym. Może to wynikać na przykład z chęci samorozwoju lub pracy nad innymi aspektami naszego życia lub osobowości. Należy pamiętać, że nie zależnie od tego, jak długo będzie trwała psychoterapia, ma ona na celu poprawę jakości naszego życia. Psychoterapia powinna mieć swój początek i koniec. Niepotrzebnie przedłużająca się relacja z terapeutą, może przyczynić się do hamowania naszego rozwoju w innych dziedzinach życia.

Ja wybrać odpowiednią psychoterapię?

Wiedząc już, ile trwa psychoterapia pozostaje podjąć decyzję, który sposób pracy będzie dla mnie odpowiedni. Na ratunek przychodzi zespół specjalistów PsychoCare, który pomoże dobrać odpowiedniego Terapeutę i rodzaj psychoterapii. Jeśli już zwiążemy się z kimś na dłużej, to ważne, aby był to profesjonalista. PsychoCare zatrudnia ponad 100 osób, więc na pewno znajdziemy dla Ciebie najlepszego specjalistę.

Podczas pierwszej darmowej konsultacji, pomożemy Ci dobrać najbardziej odpowiednią osobę. Takie spotkanie można odbyć stacjonarnie w jednej z naszych placówek, lub zdalnie przy użyciu aplikacji Skype, WhatsApp lub telefonicznie. Wstępna bezpłatna konsultacja trwa do 30 minut. Podczas takiej rozmowy nasz specjalista zapoznaje się pokrótce z problemami pacjenta oraz jego potrzebami i oczekiwaniami. Na podstawie takiego wywiadu dopasowany jest nurt psychoterapeutyczny oraz propozycja zapisu do konkretnej osoby, która pracuje na co dzień w dotyczącym nas obszarze problemowym. Tak dobrany specjalista poprowadzi nas przez wszystkie etapy psychoterapii, zapewniając właściwą pomoc.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj