Blog

Ile trwa psychoterapia?


Pytanie: „ile trwa psychoterapia” jest często zadawane na pierwszych spotkaniach z psychoterapeutą. Jaka jest odpowiedź?

To, ile trwa psychoterapia zależy od wielu czynników.  Dlaczego osoby rozpoczynające psychoterapię często je zadają? Generalnie lubimy, gdy coś ma ustalone ramy czasowe. Daje nam to większe poczucie bezpieczeństwa.  Ponadto, pozwala zaplanować swoje życie na dłuższy czas. Dlatego też, niektórzy potrzebują znać termin zakończenia spotkań. Psychoterapia to proces, który przewiduje cyklicznych spotkań. Niektórzy Klienci mogą mieć zaplanowany długoterminowy wyjazd, przeprowadzkę do innego miasta lub kraju. Na ratunek przychodzi Internet i możliwość kontynuowania spotkań online. Jednak, nie zawsze jest to możliwe. Psychoterapia w prywatnych gabinetach jest płatna. Oznacza to, że do naszego budżetu dołączamy pozycję pt. opłata za sesję psychoterapeutyczną. Warto jednak rozważyć, co jest dla nas ważniejsze.  Każdy dokonuje wyboru najlepszego dla siebie. Wracając do pytania, ile trwa psychoterapia? Generalnie, oddziaływania psychoterapeutyczne możemy podzielić na krótkoterminowe i długoterminowe.

Ile trwa psychoterapia krótkoterminowa

Ma ona zazwyczaj określone ramy czasowe. Ile trwa psychoterapia krótkoterminowa?  Może trwać od kilku do kilkudziesięciu spotkań. Najczęściej proces zamyka się do roku czasu.  Ten sposób pracy najlepiej sprawdza się dla osób, które doświadczają chwilowego kryzysu, gdy potrzebują podjąć decyzję w ważnej dla siebie sprawie. A także dla osób, które żyją w dużym stresie lub nie potrafią sobie poradzić ze zmianami, które ich dopadły. Wśród psychoterapii krótkoterminowej można wymienić kilka podejść terapeutycznych, które zakładają określone ramy czasowe. Można tu wymienić najpopularniejsze: psychoterapia poznawczo behawioralna, TSR- psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniu i krótkoterminowa psychoterapia psychodynamiczna.

Z jakimi problemami najlepiej zgłosić się na psychoterapię krótkoterminową?

Na pewno w sytuacjach związanych z kryzysem rozwojowym, kryzysem życiowym takim jak rozwód, rozstanie, żałoba, choroba. Z tej formy wsparcia często też korzystają rodzice, którzy mają problemy wychowawcze. Kobiety w ciąży, po poronieniach oraz doświadczające depresji poporodowej również powinny wybrać psychoterapię krótkoterminową. Coraz częściej rozpowszechnione zaburzenia lękowe, w tym fobie są najczęściej leczone w psychoterapii poznawczo behawioralnej.

Psychoterapia długoterminowa

Ile trwa psychoterapia długoterminowa? Tu odpowiedź na pytanie nie jest już taka prosta. Spotkania trwają zazwyczaj od roku do kilku lat. Bardzo ważne, aby były systematyczne. W psychoterapii długoterminowej najważniejsza jest relacja terapeutyczna pomiędzy klientem a terapeutą.  Stanowi to podwalinę procesu. Ten sposób pracy jest głęboki i prowadzi do długotrwałych zmian. Można wymienić podejścia terapeutyczne, które zakładają dłuższą formę pracy: psychoterapia psychodynamiczna, integracyjna, humanistyczna, poznawczo behawioralna z terapią schematu. Adresatami psychoterapii długoterminowej są osoby z zaburzeniami osobowości, uzależnione, z głębokim zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.

Ja wybrać odpowiednią psychoterapię?

Wiedząc już, ile trwa psychoterapia pozostaje podjąć decyzję, który sposób pracy będzie dla mnie odpowiedni. Na ratunek przychodzi zespół specjalistów PsychoCare, który pomoże dobrać odpowiedniego Terapeutę i rodzaj psychoterapii. Jeśli już zwiążemy się z kimś na dłużej, to ważne aby był to profesjonalista. PsychoCare zatrudnia ponad 60 osób, więc na pewno znajdziemy dla Ciebie najlepszego specjalistę. Podczas pierwszej darmowej konsultacji, pomożemy Ci dobrać najbardziej odpowiednią osobę.

Ile trwa psychoterapia

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj