Darmowe porady

Porady naszych specjalistów

Wszystkie porady

Którego terapeutę wybrać?

Każdy z nas może mieć swoje preferencje co do wyboru terapeuty. Czasem sugerujemy się wiekiem myśląc, że może przełożyć się to na doświadczenie i wiedzę terapeuty. Zaskakująco często nie jest to ze sobą powiązane. Ważne jest, aby osoba stworzyła takie warunki, w których będziemy mieli ochotę się bardziej otworzyć. Zachęcamy do spotkania z naszym specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednią osobę, uwzględniając nasze potrzeby.

Czym jest terapia par lub rodzin?

Terapia par różni się znacząco od terapii rodzin. Przede wszystkim na terapię par zgłasza się dwoje osób pozostających w relacji (formalnej lub nieformalnej). W terapii rodzin bierze udział cała rodzina tzw. system. Głównym celem terapii par i rodzin jest przede wszystkim zwiększenie satysfakcji z relacji u osób w niej uczestniczących. Często pracuje się nad lepszą komunikacją, lepszym zrozumieniem siebie.

Dorosłe relacje z rodzicami

Jednym z tematów, z którym często spotyka się psychoterapeuta w gabinecie jest kwestia dojrzałości i dorosłości. Czasem, niezależność od rodziców w dorosłym życiu jest tylko pozorna. Może się okazać, że choć mieszkamy osobno, jesteśmy niezależni finansowo, mamy własną karierę zawodową i życie osobiste, to jednak cały czas niewidzialna nić łączy nas z naszymi rodzicami.

Rodzaje psychoterapii

Bardzo ważną częścią psychoterapii jest wyznaczenie jej celu. Jest on ustalany wspólnie, podczas pierwszych spotkań terapeutycznych. Pacjent wraz z terapeutą ustala kierunek terapii oraz listę problemów, nad którymi warto jest pracować.

Cele psychoterapii

Bardzo ważną częścią psychoterapii jest stworzenie celu psychoterapii. W zależności od nurtu terapeutycznego może on być ustalany wspólnie z pacjentem lub osobno przez terapeutę. W każdym przypadku pacjent wspólnie z terapeutą powinien ustalić kierunek terapii oraz ustalić listę problemów, które pacjent chciałby wyeliminować.

Jakie rodzaje terapii są w ofercie?

W ofercie mamy terapie indywidualną: osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz par i rodzin.

Ile trwa terapia?

Jest to często zadawane pytanie podczas pierwszych spotkań. Trudno jest jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Zależy to od podejścia terapeutycznego, w którym terapeuta pracuje. Podejścia krótkoterminowe zakładają określną liczbę spotkań np. 20. Jeśli pacjent jest po tym czasie usatysfakcjonowany, następuje zakończenie terapii. Jeśli nie, można umówić się na kolejny czas pracy. Podejścia długoterminowe nie określają dokładnych ram czasowych. Głęboka praca terapeutyczna wymaga czasu. Jednak w większości podejść terapeutycznych możemy odczuć poprawę po około 3-6 miesiącach pracy.

Po czym poznać, że potrzebuję wsparcia?

Samo to, że znalazłeś się na naszej stronie może być oznaką tego, że warto byłoby spotkać się ze specjalistą. Wyraźnym znakiem, że potrzebujemy pomocy jest to, że nie jesteśmy usatysfakcjonowani z naszego życia.

Darmowe porady

Skorzystaj z darmowej porady