Blog

Cele psychoterapii


Cele psychoterapii bywają bardzo różne. Uniwersalność psychoterapii polega na tym, że może przynieść korzyści wielu ludziom. Jest to niezależnie od tego, jak różne są ich strapienia i kłopoty. Psychoterapeuta jest w stanie udzielić takiej pomocy, jakiej oczekują osoby, które trafiają do jego gabinetu. Niezależnie od tego, jak różna może być ich sytuacja wyjściowa i oczekiwane przez nich zmiany.

Główne cele psychoterapii to:

1. Leczenie zaburzeń psychicznych

To najbardziej rozpowszechniona w społecznej świadomości forma pracy psychoterapeutycznej. Dotyczy pomagania osobom, które zmagają się z m.in. depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami osobowości. Leczenie depresji i innych chorób polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu nawrotom. Czasem zajmowanie się objawami choroby jest tylko jednym z pierwszych etapów psychoterapii. Może się okazać, iż sama choroba jest wtórna i przyczyny życiowych trudności należy szukać głębiej, niż tylko  samym zaburzeniu. Ważne jest także, aby wzmacniać umiejętności rozpoznawania objawów choroby i reagowania na nie w sposób najbardziej konstruktywny, co może się przydać w przyszłości.

2. Pomoc w radzeniu sobie z niektórymi  zjawiskami psychologicznymi

Na funkcjonowanie psychiczne człowieka wpływają nie tylko choroby, ale i inne zjawiska, które mogą w sposób dotkliwy  utrudniać codzienne życie. To między innymi: uporczywe deprecjonowanie siebie, chroniczny brak energii życiowej, przytłaczające stany emocjonalne (lęk, smutek)  czy wewnętrzne. Z pomocą psychoterapeuty możliwe jest zwiększenie kompetencji do tego, żeby radzić sobie z takimi trudnościami. Z kolei terapia dla par może być także odpowiedzią na powtarzające się trudności w relacjach interpersonalnych.

3. Samorealizacja – Cele psychoterapii

Z tradycji psychologii humanistycznej wywodzi się podejście, które koncentruje się nie na trudnościach i deficytach człowieka, ale na pozytywnych siłach, w które jest wyposażony. Rozpoznanie osobistych zasobów i nauka korzystania z nich pozwalają na osiągnięcie zadowolenia z siebie i swojego życia, wykorzystanie w pełni swojego potencjału. Aby to osiągnąć, istotne jest żeby człowiek sam mógł być dla siebie źródłem wsparcia. Hasła takie jak „pokochaj siebie” czy „bądź swoim najlepszym przyjacielem” mogą się wydawać wyświechtane i banalne, ale nie da się zaprzeczyć ich niebagatelnemu znaczeniu dla dobrostanu człowieka i jego zdrowia psychicznego. Psychoterapia uczy, jak wykorzystać swoją siłę zarówno do tego, by doceniać siebie, nie oceniać zbyt surowo, ale też aby w odpowiednim momencie móc też skonfrontować się z adekwatną, konstruktywną krytyką i dzięki temu wprowadzać korzystne zmiany.

Cele psychoterapii

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj