Blog

Lęk przed koronawirusem


Lęk przed koronawirusem – jak sobie z nim konstruktywnie radzić

Lęk przed koronawirusem zaczyna paraliżować nasze społeczeństwo.Rosnąca liczba  osób zakażonych koronawirusem w Polsce oraz duża liczba informacji w media wpływa na pojawiającą się epidemię strachu wśród społeczeństwa. Jest to obecnie główny temat rozmów między ludźmi, jesteśmy nieustannie konfrontowani z niepomyślnymi informacjami.  Wpływa to mocno na odczuwany przez nas poziom lęku. Część z nas potrafi z niego spokrzystać w sposób konstruktywny np. Dbając bardziej o higienę czy np. Unikając dużych skupisk ludzi. Niestety u niektórych wywołuje paniczny lęk, obawy nie pozwalają w normalny sposób funkcjonować. Jak sobie poradzić z nadmiarowym lękiem?
  1. Ograniczyć obsesyjne czytanie wiadomości – warto być świadomym zagrożenia oraz mieć informację czy w naszej okolicy był zdiagnozowany przypadek osoby zakażonej koronawirusem. Nieustanne śledzenie wiadomości, liczenie kolejnych przypadków może w nas wyzwalać poczucie zagrożenia, które prowadzi co odczuwania nadmiarowego lęku. Obsesyjne śledzenie informacji daje nam poczucie częściowej kontroli nad sytuacją- daje informację naszemu organizmowi, że dzieje się coś bardzo złego, że musi się cały czas mobilizować do bycia w nieustannej gotowości do ucieczki. Prowadzi to do przewlekłego odczuwania lęk przed koronawirusem. 
  2. Konfrontować katastroficzne myśli– Tym co napędza lęk jest koncentrowanie się na katastroficznych myślach. Jest to rodzaj myśli, który przewiduje przyszłość w czarnych barwach. Zaczynamy wierzyć w to, że tak napewno będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Najczęściej te wizje nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a odbierają nam radość z teraźniejszości. Aby złagodzić katastroficzne myśli można spróbować urealnić sytuację np. Tworząc kilka innych realnych scenariuszy sytuacji. Oswoi nas to z myśleniem, że nasze katastroficzne myśli nie są jedynymi możliwymi. 

Trening ciała – lęk przed koronawirusem

  1. Ćwiczenia fizyczne- Sport pomaga nam obniżyć poziom napięcia, przyczynia się również do wytwarzania hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia. Jeśli nie lubimy intensywnych wysiłków dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie np.  Z zajęć jogi, która również może pomóc obniżyć nasz poziom odczuwanego lęku. Lęk przed koronawirusem powinie się zmniejszać.
  2. Treningi relaksujące – Do najbardziej popularnych należą trening Jacobsona oraz trening relaksacyjny Schultza. Pomagają odsunąć nasze katastroficzne myśli oraz zrelaksować ciało. Jeśli nie mamy czasu w ciągu dnia skorzystać z takiego treningu, a chcemy obniżyć poziom lęku można oddychać kilka minut w głębszy sposób tzn. Przeponą. 

W przypadku bardzo intensywnego lęku może być niezbędna pomoc specjalisty. Zapraszamy na pierwszą konsultację wstępną online, podczas której specjalista określi zakres problemu oraz wymagane leczenie. W trakcie izolacji społecznej zachęcamy do odbywania spotkań w formie online. 

Lęk przed koronawirusem

Skomentuj