Blog

Rodzaje psychoterapii


W końcu zapadła decyzja: tak, potrzebuję psychoterapeuty, chcę poszukać pomocy, zmienić coś w swoim życiu. I co dalej? Zaczynają się poszukiwania odpowiedniego specjalisty. I tu mogą pojawiać się problemy. Określenia, którymi posługują się psychoterapeuci, dla wielu osób są niezrozumiałe. Mimo opisu metod pracy, nadal nie wiadomo, czego się spodziewać. Dlatego  przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych rodzajów psychoterapii, z krótkim wyjaśnieniem, co oznaczają.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Specjaliści z tej dziedziny koncentrują się przede wszystkim na tym, co najbardziej dostępne w przeżyciach klienta: jego myślach i przekonaniach. Wychodząc z tego punktu, pokazują w jaki sposób zmieniając swój sposób myślenia o sobie i o świecie, jesteśmy w stanie zmienić nasze postępowanie. Terapeuta poznawczo-behawioralny będzie wiedział jak pomóc osobie w depresji albo zaburzeniami lękowymi (np. ataki paniki, fobie). Taką terapię najłatwiej porównać do procesu nauki nowych umiejętności, które pozwolą nam zmienić swoje nawyki i nieefektywne sposoby reagowania w różnych życiowych sytuacjach.

Psychoterapia psychodynamiczna

Jeżeli psychoterapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na tym, co klientowi doskwiera tu i teraz, w jego codziennym życiu, to psychoterapia psychodynamiczna odwrotnie: stara się dotrzeć jak najgłębiej, odkryć najbardziej skrywane i niedostępne nam na co dzień rejony naszej psychiki. W tego rodzaju terapii możemy się spodziewać dogłębnej analizy naszego życia, przeszłości, relacji z innymi ludźmi i samym sobą, tego wszystkiego co oczywiste i tego, co bardziej symboliczne (np. dostępne nam w snach).

Psychoterapia systemowa

Przede wszystkim koncentruje się na systemie rodzinnym. Człowiek nie istnieje w próżni, lecz w pewnej grupie społecznej, dlatego jakiekolwiek zmiany wymagają nie tylko zrozumienia siebie, ale też zrozumienia dokładnie całego systemu w którym funkcjonuje. W trakcie terapii analizuje się powiązania i zależności rodzinne, zwracając uwagę na to, jaką role pełnią poszczególni członkowie rodziny, jak ich zachowania wpływają na pozostałych. Psychoterapia systemowa jest skuteczna m.in. jako psychoterapia dzieci, czy psychoterapia dla par.

Psychoterapia integracyjna

Psychoterapeuta integracyjny w swojej pracy wykorzystują szeroki wachlarz metod i technik pracy terapeutycznej. W zależności od klienta, jego oczekiwań i potrzeb, dobierają najlepsze metody pracy. Stosują zarówno elementy terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej ale też np. mniej popularnej w Polsce psychoterapii egzystencjalnej, która koncentruje się nie tylko na poszukiwaniu rozwiązań bieżących trudności jakich doświadcza klient, ale też zajmuje się wspieraniem go w odkrywaniu sensu życia, poszukiwania wolności czy radzeniu sobie z lękiem przed śmiercią.

Skomentuj