Blog

5 powodów do rozpoczęcia psychoterapii


Pokutuje mit, że psycholog warszawa pomaga tylko osobom, które cierpią na poważne zaburzenia psychiczne, zdiagnozowane choroby. Tymczasem psychoterapia może przynieść korzyści także w sytuacjach mniej oczywistych. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

1.Nic nie działa

Czujesz się źle i próbowałeś już wszystkiego, żeby temu zaradzić. Brać się w garść, odpoczywać, odwracać uwagę od kłopotów. Zwierzałeś się innym, słuchałaś dobrych rad. Próbowałeś poprawiać sobie nastrój na wszystkie znane ci sposoby, nie martwić się, racjonalnie tłumaczyć, że wszystko jest ok. Ale nadal nie jest ok. I pozostała tylko bezradność.

2.Jest inaczej

Coś się zmieniło. Trudno nawet dobrze określić, co. Ale nagle wszystko, co kiedyś było ważne, przestało takim być. To co sprawiało radość, jest obojętne. Wszystkie plany i cele wydają się być głupie i bez znaczenia. Może to jeszcze nie są objawy depresji, ale życie na pewno straciło swój smak.

3.Nic nie zadowala

Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku.  Może w pracy nie jest idealnie, ale udaje nam się spełniać wymagania i nawet odnosić jakieś sukcesy. Dogadujemy się z rodziną. Mamy przyjaciół. A jednak coś nie pozwala nam odczuwać zadowolenia z tego, co mamy. Ciągle czegoś brak i nie można tego braku niczym załatać.

4.Nie możesz robić tego, czego chcesz

Mniej więcej wiesz, czego pragniesz od życia i wiesz, jak miałoby wyglądać. A jednak ciągle coś cię powstrzymuje od tego, żeby wziąć los w swoje ręce. Jesteś coraz bardziej rozgoryczony i rozczarowany. Wiesz, na jaki szczyt chcesz się wdrapać, wiesz jak, ale nie możesz zrobić ani jednego kroku naprzód.

5.Nie rozumiesz swoich emocji

Budzisz się i już od rana czujesz napięcie, ogarnia cię nieuzasadniona irytacja. Wszystko wyprowadza cię z równowagi, złość zaburza widzenie. Albo: odpoczywasz po pracy, spokojnie siedzisz na kanapie i oglądasz telewizję, gdy nagle serce zaczyna ci bić z prędkością światła, ręce drżą. Ogarnia cię blady strach, a wokół przecież nie ma nic strasznego.

Albo: smutek odbiera ci energię. Walczysz ze łzami i ściśniętym gardłem. Przytłacza się smutek, nie wiadomo skąd.

Jeżeli rządzą tobą emocję, których pochodzenia nie jesteś w stanie odkryć, spotkanie z psychoterapeuta warszawa może być pierwszym krokiem do zrozumienia tego, co się dzieję.

Skomentuj