Blog

Terapia par


Terapia dla par – gdy zawodzi wzajemna komunikacja…

Kiedy jest potrzebna terapia dla par? Bycie w związku oznacza mierzenie się z różnymi problemami na co dzień. Gdy zawodzi komunikacja między partnerami, dochodzą do tego jeszcze trudne emocje, to wtedy pojawiają się kłótnie, nieporozumienia i konflikty. Pary nie potrafią wówczas znaleźć punktu wspólnego, tylko każdy jest przekonany o swoich racjach. Aby nie zaprzepaścić wspólnie spędzonego czasu, warto poszukać rozwiązania, które w obiektywny sposób pokaże dany problem. Temu właśnie służy psychoterapia dla par, którą prowadzimy w naszym centrum psychologicznym w Warszawie. Polega ona na rozmowie, w której uczestniczą partnerzy i terapeuta par. Podczas takich spotkań poruszane są tematy stanowiące źródło sporów i nieporozumień, o których obie osoby szukające pomocy chcą mówić. Wspólnie z psychologiem par próbują zdefiniować trudności, jakie pojawiły się w ich relacji oraz obszary, w których występują.

Terapia par – co jest ważne?

Ważne dla dobra związku  jest okrywanie tego, co się wydarzyło. Mimo iż dociekanie przyczyn problemów może przynieść partnerom ulgę, to jednak nie stanowi sedna terapia dla par. Jej celem jest pomoc w zakresie wzajemnej komunikacji oraz otwarcie się na potrzeby własne i drugiej strony. Bardzo często jest tak, że wcześniej były pomijane lub nieznane partnerowi. Dzięki pełniejszemu wyrażaniu siebie, swoich intencji i oczekiwań wobec drugiej osoby, przestają występować zaburzenia na linii wzajemnej komunikacji.

Różne trudności związkowe – terapia dla par

Trudności w związku mogą rodzić różne wydarzenia. Pojawienie się dziecka, zmiana pracy, warunków życiowych, zdrada, poczucie osamotnienia w związku, przemoc fizyczna, bezpłodność, utrata dziecka, żałoba itd. to przypadki, z którymi nie radzi sobie wiele par. Często też problemem są zmiany nastrojów, wzajemnego postrzegania się, brak wspólnych zainteresowań, zaprzestanie wspólnego spędzania czasu, poczucie uzależnienia od drugiej strony, omawianie intymnych spraw z przyjaciółką/przyjacielem, a nie partnerem. Dzięki terapii par można odkryć, co stoi za takimi wahaniami, jakie ma się pragnienia i potrzeby, jak również obawy.

Psychoterapia dla par często potrzebna jest w związkach, które są połączeniem różnych narodowości czy wyznań. Wówczas terapeuta skupia się na tym, aby m.in. zrozumieć kontekst społeczny, w jakim funkcjonuje związek. Może też zwrócić uwagę na różnicę pozycji czy przywilejów w obrębie tej samej relacji, z jakich zasobów własnych i wynikających z relacji można czerpać dla jej dobra i rozwoju.

Na sesje terapeutyczne bardzo często zgłaszają się pary, które borykają się z dylematem: rozstać się czy pozostać w związku. Wówczas w procesie terapeutycznym skupiamy się przede wszystkim na tym, co te osoby łączy, a co dzieli. W wielu przypadkach wpływa to na zmianę kierunku rozwoju związku oraz charakteru wzajemnych oczekiwań. Bywa też, że podczas terapii dla par zadaniem terapeuty jest wsparcie w zakresie wyrażenia uczuć i reakcji, które związane są z rozstaniem.

Rolą psychoterapeuty jest wskazanie i uświadomienie problemu, z jakim mierzy się związek, zaproponowanie rozwiązań, zachęcenie do skoncentrowania się na tym, aby wspólnymi siłami sobie z nim poradzić. Terapia dla par skupia się przede wszystkim na rozwoju relacji jako całości. Jeśli jednak istnieje potrzeba również indywidualnych spotkań z terapeutą, to również takie proponujemy partnerom.

Każdy związek ma swoją historię – Psychoterapia par

Uwaga terapeuty zajmującego się niesieniem pomocy parom, jest więc skierowana głównie na komunikację i rozumienie między partnerami. Poznaje historię związku oraz bogactwo i niedoskonałości, jakie tworzą tę wyjątkową relację dwojga ludzi. Psychoterapia dla par kładzie nacisk na to, aby partnerzy mogli szczerze się usłyszeć i porozmawiać w komfortowych warunkach o tym, co ich dzieli łączy. Każdy związek ma swoje zasoby, po które powinien sięgać jak najczęściej.

Realizowana przez nas terapia dla par dedykowana jest związkom partnerskim, małżeńskim, hetero i homoseksualnym z różnym stażem. Z pomocą terapeuty par można przejść wiele kryzysów wspólnych lub jednego z partnerów. Zdarza się, że spotkania z psycholog par pomogą spokojnie się rozstać i pożegnać we wzajemnym szacunku. Warunkiem udziału w sesjach terapeutycznych jest współpraca pary ze specjalistą. Bez tego żaden terapeuta nie uratuje związku. Psychoterapia dla par – czas trwania uzależniony jest od tego, jaki problem zostanie zdiagnozowany. Czasami więc wystarczy jedna konsultacja, a czasami – nawet 10 spotkań. Czasem okazuje się potrzeba korzystania równolegle z psychoterapii indywidualnej, wtedy psycholog par przekieruje osobę lub osoby do odpowiedniego specjalisty.

Terapia dla par

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online

Skomentuj